Održivost

26.03.2026. 12:51

Saopštenje

Autor: Nova ekonomija

Ekoopština – partnerstvo za zelenu transformaciju lokalnih zajednica

Đorđe Cvijović

Održivost

26.03.2026. 12:51

Ambasada Francuske u Beogradu, u saradnji sa brojnim partnerima, pokrenula je peti ciklus konkursa Ekoopština, inicijative čiji je cilj unapređenje održivog razvoja gradova i opština kroz povezivanje i razmenu znanja i dobrih praksi između srpskih i francuskih aktera.

Podrškom ovoj inicijativi, Wiener Städtische osiguranje doprinosi osnaživanju lokalnih zajednica i samouprava, pomažući im da kroz neophodna stručna znanja i praktična iskustva unaprede upravljanje zajedničkim resursima društva i doprinesu dugoročno održivom razvoju.

Kroz projekat Ekoopština podstiče se održivi razvoj urbanih sredina, sa fokusom na upravljanje otpadom, upravljanje vodama, energetsku efikasnost i održivu mobilnost. Konkurs je namenjen gradovima, opštinama i školama u Srbiji koje razvijaju projekte u oblasti zelene tranzicije, i otvoren je do kraja juna 2026. godine. Najbolji projekti osvajaju priliku za studijske posete Francuskoj, gde će učesnici razmeniti iskustva i upoznati se sa savremenim rešenjima u ovim oblastima.

Đorđe CvijovićĐorđe Cvijović

Ambasadorka Francuske u Srbiji, Florans Ferari istakla je značaj ovakvih inicijativa za jačanje saradnje i razmenu dobrih praksi između Srbije i Francuske, naglašavajući napredak u usklađivanju sa evropskim standardima i politikama u oblasti klimatskih promena. Posebno je ukazala na ključnu ulogu lokalnih samouprava, koje kroz upravljanje vodama, otpadom, energetskom efikasnošću i mobilnošću odgovaraju na konkretne izazove, kao i na značaj konkursa „Ekoopština“ u prepoznavanju i širenju inovativnih lokalnih rešenja.

Kao pokrovitelj programske celine „Održiva mobilnost”, Wiener Städtische osiguranje podržava inicijative koje promovišu ekološka rešenja u gradskim sredinama, sa ciljem smanjenja emisije štetnih gasova, rasterećenja saobraćajnica i poboljšanja protočnosti saobraćaja.

„Teme održivog razvoja i zelene tranzicije su za nas osiguravače izuzetno značajne, budući da je naša osnovna delatnost preuzimanje rizika i da smo veoma svesni uticaja klimatskih promena na njihov rast. Smatramo da je uloga lokalnih zajednica ključna za ekološku tranziciju i zato iz godine u godinu podržavamo ovaj projekat, jer stvara izuzetne prilike za razmenu praktičnih znanja i iskustava u službi održivog upravljanja ograničenim resursima“, istakla je Nela Bojović, rukovodilac Službe za marketing Wiener Städtische osiguranja.

Zaposleni Wiener Städtische osiguranja posadili 500 novih stabala crnog bora na Zlatiboru

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.