Održivost Svet

05.09.2024. 12:21

MOL Grupa

Autor: Nova ekonomija

MOL je započeo proizvodnju u najvećoj fabrici zelenog vodonika u regionu

Foto: MOL
U rafineriji Sasaolmbata kompanije MOL, elektrana zelenog vodonika kapaciteta 10 MW, najveća u centralnoj i istočnoj Evropi, počela je sa proizvodnjom. Postrojenje proizvodi 1.600 tona čistog, ugljen-neutralnog zelenog vodonika godišnje koji se koristi za proizvodnju goriva, smanjujući emisiju ugljen-dioksida Rafinerije Dunav za 25.000 tona, koliko iznosi godišnja emisija ugljen-dioksida za otprilike 5.400 tipičnih automobila. Ovaj korak je u skladu sa korporativnom strategijom MOL Grupe SHAPE TOMORROW s ciljem da region učini zelenijim, konkurentnijim i samoodrživijim.

MOL Grupa je u aprilu predala svoju novu fabriku u Sasalombati, u kojoj će kompanija koristiti tehnologiju američke kompanije Plug Power u elektrolizerskoj jedinici od 10 MW za proizvodnju približno 1.600 tona čistog, ugljenično neutralnog zelenog vodonika godišnje. Izvršeni su poslovi neophodni za pokretanje proizvodnje, uključujući i neophodna ispitivanja pritiska, pregled sistema upravljanja procesom, ubacivanje i povezivanje elektrolitskih ćelija u sistem, a pušten je u rad i sistem za prečišćavanje vode.

Oprema za elektrolizu kompanije Plug Power koristi električnu energiju iz obnovljivih izvora za razlaganje vode na vodonik i kiseonik. To znači da se ne stvaraju nusproizvodi koji zagađuju, dok fabrika proizvodi 8-9 tona čistog kiseonika po toni vodonika. Američka kompanija je ponudila kompaniji MOL inovativnu i pouzdanu tehnologiju: generatori vodonika, optimizovani za proizvodnju čistog vodonika koji imaju skoro 50 godina radnog iskustva.

„Zeleni vodonik je čist i svestran izvor energije koji trenutno koristimo za proizvodnju goriva kako bismo smanjili karbonski otisak, a prema našim planovima, uskoro će se moći direktno koristiti i u sektoru transporta. Proizvodnja i upotreba zelenog vodonika pomaže tranziciji zelene energije na inovativan način, što je osnovni cilj MOL strategije. Nakon Sasalombate, planiramo slične fabrike u Bratislavi i Rijeci, od kojih bi fabrika u Bratislavi mogla da počne sa radom 2026. godine – rekao je Ádám Horváth, potpredsednik MOL grupe za nova i održiva preduzeća.

Nova fabrika vredna 22 miliona evra smanjiće karbonski otisak Rafinerije Dunav za više od 25.000 tona ugljen-dioksida godišnje. Nova tehnologija će postepeno zameniti proizvodni proces zasnovan na prirodnom gasu, koji trenutno čini jednu šestinu ukupnih emisija ugljen-dioksida MOL Grupe.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.