Edo, musketari i 40 razbojnika
Svi mi volimo da pogledamo dobru mafijašku seriju sa narko-bosovima, brutalnim kriminalcima, korumpiranim policajcima i, naravno, visokim državnim funkcionerima koji, kao i u svakom biznisu, hoće svoj deo kolača od svega, pa i od kriminala, posebno organizovanog. Jer kriminal je, naročito taj organizovani, ako tako postaviš stvari, posao kao i svaki drugi. Malo doduše rizičniji, ali znatno lukrativniji. Pa ako ti političari već obezbede povoljan privredni ambijent i priliku za ozbiljne kriminalce da posluju, zašto ne bi dobili deo kolača?
Od „Hobotnice“, preko „Sopranovih“ i „Vajera“, pa sve do „Brejking beda“, „Ozarka“ i „Narkosa“, mi obični ljudi oduvek smo voleli da bar na taj filmski način zavirimo preko plota, sa druge strane zakona, tamo gde ne smemo baš da kročimo, ali nas zanima da vidimo kako je.
Onda se, međutim, desilo da svi gorepomenuti zaposednu našu zemlju, naše gradove i dođu nam pred prag jer, znate kako je, ekonomski tigar širom otvorenih ruku dočekuje sve koji imaju dobru biznis ideju, legalnu ili nelegalnu, nebitno je. On ne gleda poreklo kapitala, nema predrasuda, važno je da kaplje i da kaplje što duže. A u igri su doslovno svi koji bi mogli da budu deo jedne uzbudljive TV serije, i narko-bosovi i korumpirani policajci i državni funkcioneri, koji u našem slučaju ne samo da žele deo kolača, već bi malo i da upravljaju celom operacijom.
Problem je jedino ispao zato što je sve to malo curnulo u javnost i to najviše zahvaljujući famoznim Skaj uređajima i aplikaciji, koji su, sada kad pogledamo sa ove distance, izgleda bili neka vrsta društvene mreže za kriminalce. Što je i normalno, da i oni imaju neko mesto za socijalizaciju jer, priznaćete, čudno bi bilo da, na primer, Veljko Belivuk okači fotografije ubistva na Instagram i napiše komentar u fazonu: „Hej, drugari, pogledajte kako smo uradili ovog tipa pa dajte komentare, kako vam se čini?“
Umesto toga, kriminalci su takav kontent jedni drugima slali na Skaj, sve dok se njega nije dočepao predsednik države Aleksandar Vučić, pa je uradio nešto što bi bilo gore čak i od Veljka Belivuka na Instagramu – prikazao sve to na svim nacionalnim televizijama u prajm-tajmu.
Koristili su, dakle, svi taj famozni Skaj ali kada je Skaj „provaljen“ od strane pojedinih evropskih policija, svi su i popadali. Tako smo saznali da tamo nisu bili samo kriminalci, već i, pogađate, korumpirani policajci i visoki državni zvaničnici. Srpska policija nepobitno je utvrdila da su najmanje dva policajca (na Skaju pod nadimcima Ator i Portos) bila u direktnoj vezi i na usluzi narko-bosu Darku Šariću, a za to ih je delegirao ni manje ni više nego bivši ministar policije (na Skaju pod nadimkom Edo), koji je Šariću pomagao zajedno sa funkcionerom BIA Markom Parezanovićem (koji se na Skaju zvao Markus). I ovo, nažalost, nisu nikakve spekulacije i nagađanja, ovo su informacije iz zvaničnih policijskih dokumenata koje je objavio istraživački portal KRIK.
Sve su to upečatljive sličnosti naše realnosti sa krimi-serijama, ali onda dolazimo do dela gde se te dve stvari razilaze. Naime, u seriji bi neki hrabri tužilac stavio glavu gde niko drugi ne sme nogu i krenuo u obračun ne samo sa kriminalcima, već i sa njihovim državnim pomagačima, pa bi se onda oko toga gradili čitav dalji zaplet i sukob. U Srbiji se, međutim, dešava nešto sasvim drugo, a to je da nijedan tužilac nije preduzeo apsolutno ništa povodom otkrivenih saznanja. Za dramsku radnju to bi bilo jako loše, jer serija tu može samo da se završi pošto nema zapleta, ali za nas kojima je takav scenario zapravo realni život, takva radnja ne samo da je dosadna, već je i opasna, a zaplet tek počinje. I ne vodi u hepiend.
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs