Napad lažovskim topom

Poznajem jednu baku, divnu ženu, koja veruje u sve što joj kaže predsednik Vučić. Kad samo pomisli da bi mogao da padne s vlasti, ona se rasplače. Fizički – ženi krenu suze.

Ima više od 80 godina i redovno glasa za SNS. U njenoj glavi, odlazak aktuelnog predsednika znači da će ona ostati bez svoje penzije, jer penziju „njoj daje Vučić“. Pokušaji svih njenih mlađih rođaka da je podsete da je penziju primala i pre Vučića, za vreme Tadića i Koštunice, pa će tako nastaviti da je prima i posle Vučića, ne vrede ni koliko jedan njegov uzdah na TV Pink.

Ako ode Vučić, nema penzije. Zato i plače.

I baš zato svaki put kad čuje predsednika kako kaže da su nam studentske blokade „za četiri meseca razorile domaću ekonomiju, kao i da je 28 odsto turista otkazalo svoje posete Srbiji zbog trenutnih dešavanja u zemlji“, ona se potrese.

Kad na to doda da već „četiri meseca ekonomija u Srbiji pada, a strane direktne investicije nikada nisu bile manje“, baka već sebe vidi kako ostaje bez uglja za smederevac, a studente kao najveće neprijatelje njenog golog opstanka i uopšteno štetočine.

I sve bi to bilo fer i korektno kad bi predsednik govorio istinu. Ali, predsednik baku laže.

O brojkama ćemo kasnije, ali ima jedna stvar kod Aleksandra Vučića koja prožima čitavo njegovo političko telo kao što krvotok prožima životinjski organizam: neistina. Spremnost da govori neistine, lako i prirodno, bez zadrške i bez straha, oduvek je bila određujuća osobina njegove političke ličnosti. Još od svojih radikalskih dana za skupštinskom govornicom i nebrojenih Utisaka nedelje u kojima je redovno učestvovao, pa sve do danas, ova jedna karakteristika stalno izbija na površinu kao plovak.

Pa to je čovek koji je na prvu ispalio ono, sad već zloglasno, „sve smo renovirali, samo tu nadstrešnicu nismo renovirali. Zašto, ne znam“.

To je čovek koji je policajca s plavim okom naterao da stane pred kameru s njim i bez da trepne okrivio studente da su ga oni bokserom udarili po oku, iako je cela Srbija videla snimak gde ga udara drugi žandarm.

To je čovek koji je rekao da „nikakvog, apsolutno nikakvog zvučnog topa nije bilo, nikakvog vorteksa, vertoksa, kako god da se zove, nije bilo, jer ga i nema u ovoj zemlji“. A onda su ljudi pustili slike zvučnog topa kod Skupštine Srbije pa smo saznali da Srbija ima ne jedan nego 16 zvučnih topova.

Ništa to Vučiću nije smetalo da se drži svojih priča, pa zašto se onda ne bi malo i brojkama poigrao.

Kaže strane investicije su nikad manje. Nije tačno.

Prema poslednjim podacima Narodne banke Srbije, objavljenim 20. marta, Srbija je u januaru imala 224 miliona evra stranih direktnih investicija, što je u okviru uobičajenih vrednosti za taj mesec. To jeste puno manje nego u januaru 2024. kada je imala 604 miliona, zahvaljujući ulaganjima u rudarstvo i telekomunikacije, ali je to bio apsolutni rekord i jednokratno iskakanje od normalnog stanja. Recimo, godinu dana ranije, 2023. imali smo 188 miliona evra, znatno manje nego sada. Štaviše, u poslednjih sedam januara, ovogodišnji rezultat je tačno na sredini, sa tri bolje i tri lošije godine od ove.

Predsednik naravno sve to zna, kao što zna i da nije tačno da nam je za četiri meseca protesta 28 odsto turista otkazalo posetu. Vučić se ovde poslužio izjavom turističkih radnika da je kod „redovnih grupa“ smanjenje od 28 do 30 odsto, a u kongresnom turizmu i do 40 odsto. To je potpuno druga stvar, a nije ni rečeno da se odnosi na četvoromesečni period. Ono što jeste rečeno je da će se pad videti u statistici broja dolazaka i noćenja.

Pa šta kaže ta statistika? Kaže da je u januaru ove godine bilo 18,6 odsto više noćenja stranih turista nego u januaru prošle godine, dok je u decembru bilo 9,2 odsto više noćenja stranaca nego decembra 2023. godine.

Dakle, ne pad, nego rast – i to jak rast.

Šta još kaže statistika? Kaže da je u januaru izvoz od turizma (novac koji nam ostave strani turisti) skočio 11 odsto, na 240 miliona evra, naspram 217 miliona prošle godine, ili 183 miliona pretprošle ili samo 123 miliona u januaru 2022. godine. Kaže i da je u decembru 2024. rast prihoda od stranih turista bio čak 31 odsto.

Toliko o razaranju srpske ekonomije od strane studenata.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.