Opet „helikopter“ pred izbore?
Od svih mera koje je Vlada Srbije donosila radi ublažavanja posledica pandemije, od stručne javnosti najviše je kritikovana podela po 100 evra „helikopterskog novca“ svim punoletnim građanima. Nije naravno nimalo slučajno da su te pare „zgodno“ podelјene neposredno pre junskih izbora.
Čak je i vlast bila iznenađena da se za podelu prijavilo skoro 6,2 miliona punoletnih građana, što je primetno manje od procena državne statistike o broju stanovnika. Ipak, na junskim izborima se videlo da je na izbore izašlo samo oko 3,4 miliona birača, vladajuću stranku je podržalo tek oko dva miliona građana, što govori da ni takva mera nije „kupila“ više od trećine potencijalnog biračkog tela.
Iako je početkom jula prošle godine predsednik Vučić izjavio da je „ćup prazan“ i da ne može biti nove pomoći, ispostavilo se da korona nije njega slušala, već je nastavila da hara i ugrožava poslovanje privatnog sektora. Država je iz „praznog ćupa“ izvukla novac, pa je privatna privreda dobila po dodatnih 60% minimalca u julu i avgustu, a onda je krajem godine usledila tranša pomoći hotelijerima i ugostitelјima.
Kraj godine doveo je do trećeg udara virusa, pa je vlast pripremila novi paket pomoći, po uzoru na prošlogodišnji, samo je manji. Privreda će dobiti tri puta po pola minimalca, penzioneri 50 evra, a građani dva puta po 30 evra.
Kao i prošli put, mere su neselektivne. Vlada je mogla da isplati novac samo onim privrednim subjektima koji su imali pad po završnom računu, a ovako će se ovajditi svi, uklјučujući i one koji nisu ni osetili krizu.
Inače, zanimlјivo je da se druga tranša od 30 evra planira za novembar. Po analogiji sa majskom isplatom, pred parlamentarne izbore, to može biti i pokazatelј da vlast razmišlјa o vanrednim parlamentarnim izborima krajem godine; tako bi vlast izašla u susret jednom od klјučnih opozicionih zahteva za razdvajanje izbora na različitim nivoima. I inače podelјena opozicija će se naći u neprilikama kako da postupi u takvim okolnostima. Stranke koje su bojkotovale izbore beznadežno su posvađane i ne mogu čak ni da formulišu smislene zahteve vlastima.
I naravno, Vučić neće ponoviti grešku iz juna kada je uspeo da toliko razori sve stranke da niko osim (trabantske) liste SPAS nije prešao cenzus, već će progurati tri do četiri liste i tako obezbediti nedostajući legitimitet parlamentu. Teško je očekivati da će bojkotaške stranke napraviti bilo kakav pristojan rezultat u takvim okolnostima (ako uopšte izađu). A posle vanrednih parlamentarnih izbora krajem godine, grogirana i podelјena opozicija teško će moći bilo šta da uradi na predsedničkim i beogradskim izborima u martu.
Međutim, bez obzira na to da li će novac koji će podeliti stanovništvu biti predigra za izbore u decembru, sigurni smo da je to kratkoročna politika koja će već na srednji rok puno koštati i državu i vladajuću garnituru. Državi bi pametnije bilo da sačuva sredstva za dodatnu podršku privredi tokom leta i jeseni, umesto da se pare kojih nema rasipaju stanovništvu. A neće proći puno vremena, pa ćemo videti kako od famoznog programa velikih infrastrukturnih projekata Srbija 2025. neće mnogo ostati, između ostalog jer je i preko milijardu evra bačeno stanovništvu kao „helikopterski novac“.
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs