Cene nafte su prošle nedelje i dalje bile blizu najviših iznosa od sredine aprila. Zemlje najveći proizvođači nafte, Saudijska Arabija i Rusija najavile neće smanjiti trenutno snabdevanje naftom još mesec dana kako bi se održale cene tog energenta.
Ipak i pored rasta prošle nedelje, fjučersi (standardizovani ugovorni sporazumi na berzama) na naftu tipa brent opali su za 15 centi, odnosno za 0,2 odsto, na 86,09 dolara po barelu, dok je američka nafta West Teksas Intermediate bila na 82,67 dolara po barelu, što je pad od 15 centi, ili 0,2 odsto, preneo je Rojters.
Smanjenje proizvodnje u zemljama OPEK+, stimulativne mere za kinesku privredu, kao i i poboljšani ekonomski izgledi u SAD podržavaju cenu sirove nafte, ocenjuje Tina Teng, analitičarka kompanije CMC Markets.
Oba fjučersa, odsnosno ugovora za trgovinu naftom na verzi su prošle nedelje zabeležila šesti uzastopni nedeljni rast, što je najduži niz period rasta njihove cene od decembra 2021. do januara 2022. godine.
Cene nafte su poslednjih nedelja rasle zbog očekivanja o smanjenju američkih kamatnih stopa, smanjenju zaliha nafte u zemljama OPEK+ (najvećim proizvođačima nafte) i nadama da će se stimulisati oporavak tražnje za naftom u Kini.
Najveći svetski izvoznik Saudijska Arabija produžila je u četvrtak smanjenje svoje proizvodnje od milion barela dnevno do kraja septembra, ostavljajući mogućnost da se to produži i u oktobru. Proizvodnja u ton zemlji tokom septembra biće oko devat miliona barela dnevno.
Rusija je u četvrtak saopštila da će smanjiti izvoz nafte za 300.000 barela dnevno u septembru. Pored toga, ruski ratni brod je prošle nedelje ozbiljno oštećen u napadu ukrajinske pomorske bespilotne letelice na crnomorsku luku Novorosijsk koja obrađuje dva odsto svetskih snabdevanja naftom. Ipak, ta luka je nastavila +sa radom.
U skladu sa smanjenjem proizvodnje, kompanija Saudi Aramco iz Saudijske Arabije i bavi se proizvodnjom nafte i naftnih derivata, podigla je zvanične prodajne cene za većinu vrsta nafte koje prodaje u Aziji u septembru.