Cena grejanja u glavnom gradu uskoro će poskupeti za šest odsto, a prosečnom stanu u Beogradu od 60 kvadrata račun će poskupeti za 458 dinara mesečno, rekao je gradski menadžer Beograda Miroslav Čučković gostujući na RTS-u.
On je podsetio da su Beogradske elektrane donele Odluku o izmenama i dopunama Odluke o cenama toplotne energije od prvog septembra, kojom će, ukoliko bude usvojena, cena grejanja biti povećana.
„Odluka je zasnovana na činjenici da su poskupeli struja i gas, poskupeo je i repromaterijal za obnovu toplovoda širom Beograda. Taj iznos je jednocifren i on je šest odsto. Mi ćemo se o tome izjasniti u najskorijem periodu, ali mislimo da je taj zahtev opravdan“, rekao je Čučković za RTS.
Dodao je i da nijedno preduzeće sem Beogradskih elelktrana nije tražilo povećanje cena usluga.
Naveo je de je prethodna zima bila blaga, da je donela uštede energenata, kao i da su kapaciteti mazuta i gasa puni.
„Videćemo kakva će biti ova zima, ali u svakom slučaju najvažnije je da su svi sistemi remontovani, da se radi još na rekonstrukciji toplovoda širom ulica i svaki dinar koji građani plate kroz račun znajte biće upotrebljen za kvalitet usluge“, rekao je Čučković.
U Uredbi koju su donele Beogrdske elektrane, podseća se da je poslednje poskupljenje toplotne enrgije bilo 1. marta ove godine.
Nakon dobijanja saglasnosti, Uredba će stupiti na snagu, a važiće od 1. septembra ove godine.
U junu i julu dva miliona SMS poruka za prevoz
U junu i julu Beograđani su poslali dva miliona SMS poruka kako bi platili javni prevoz, rekao je Čučković gostujući na RTS-u.
Istakao je da su to uglavnom jednodnevne karte kao i da se dnevno oko 2.000 karata proda na trafikama, dok se 2.200 karata dnevno uplati putem aplikacije.
„Nekada je papirnih karata prodavano 200 dnevno, što znači da sada imamo 10 puta više. Plus imamo porast mesečnih, plus ove koje firme uplaćuju ljudima, to znači da su Beograđani odreagovali na ovu reformu onako kako smo mi očekivali“, kazao je on.
Dodao je i da je 80 miliona kazne naplaćeno zbog nepuštanja klime u gradskom prevozu, nečistoće u prevozu i neredovnosti.
„I dat je nalog da se ispita tržište za kompletnu obnovu voznog parka i tramvaja i autobusa, upravo tih sredstava koje će Beograđani kroz tu svoju aktivnost uplatiti“, rekao je Čučković.
Prijava za legalizaciju objekata do 15. oktobra
On je istakao i da će oni koji imajuu nelegalan objekat ili koji su u procesu ozakonjenja dobiti prikljulenje na struju, vodu, gas i kanalizaciju.
Kako je rekao, izmene Zakona o ozakonjenju su pružile mogućnost da se svi prijave od 15. septembra do 15. oktobra.
“Svi oni koji imaju nelegalan objekat ili su u procesu ozakonjenja dobiće priključenje na struju, vodu, gas i kanalizaciju. To važi za zgrade na taj način što će pojedinačno stanari i vlasnici stanova aplicirati, neće aplicirati investitori, a što se tiče kuća, vlasnici“, rekao je Čučković za RTS.
„Ugradnja pametnih brojila nije besplatna, kao ni sir u mišolovci“