Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) svrstava finansijsku pismenost u jednu od osnovnih životnih veština u savremenom društvu. Od 2012. godine ona je i deo PISA testiranja, a učenici iz Srbije ovaj test prvi put su radili 2018. godine.
Sa prosečnim brojem bodova od 444, ostvarili su lošije rezultate od vršnjaka iz drugih zemalja obuhvaćenih testiranjem. Ovo je podstaklo Ministarstvo prosvete da, zajedno sa Erste Bankom, 2020. godine pokrene projekat „Škola novca za osnovca“ sa ciljem da unapredi znanje učenika iz ove oblasti i pomogne im da se bolje pripreme za složeni svet finansija.
Tokom prve dve školske godine u projekat je uključeno skoro dvesta škola, a planirano je da do kraja ove godine obuku prođe oko dve hiljade nastavnika. Danas, na Svetski dan deteta, održana je druga po redu konferencija na kojoj su predstavljeni dosadašnji rezultati, ali i najbolji primeri iz prakse koja se sprovodi u školama širom Srbije.
U prisustvu brojnih prosvetnih radnika, nastavnika, učitelja i direktora škola, predstavnika Ministarstva prosvete, Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja i Zavoda za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja, konferenciju je otvorila Aleksandra Kosanović Strižak, direktorka Sektora marketinga i komunikacija Erste Banke.
„Mi kao finansijska institucija vidimo svoju obavezu i odgovornost u tome da doprinesemo finansijskoj pismenosti društva, a izuzetno nam je važno da upravo mlađe generacije dobiju adekvatno obrazovanje kako bi kasnije tokom života bile osnažene da donosedobre finansijske odluke i bolje razumeju složeni svet novca“, istakla je ona i zahvalila se Ministarstvu prosvete na tome što je prepoznalo ovu izuzetno važnu temu.
Milan Pašić, pomoćnik ministra prosvete iz Sektora za predškolsko i osnovno obrazovanje i vaspitanje, zahvalio se Erste Banci na dosadašnjoj saradnji na projektu „Škola novca za osnovca“ i pozvao druge škole da se priključe.
„Drago mi je što kroz saradnju na ovom važnom projektu zajedno unapređujemo znanja učenika o finansijskoj pismenosti. Na ovaj način učenike podstičemo da razvijaju pravilne stavove prema novcu, štednji, ulaganju, potrošnji i preduzetništvu. Takođe, u cilju podrške školama, sprovodimo obuke nastavnika, kako bismo unapredili i njihove kompetencije“, rekao je on.
Više od 50 škola javilo se na poziv Ministarstva prosvete da predstave svoj rad u okviru projekta „Škola novca za osnovca“, a od pristiglih materijala izabrano je 10 najkreativnijih i najzanimljivijih načina da se osnovcima približi svet finansija.
Svoje primere dobre prakse na konferenciji su predstavile osnovne škole: „Mićo Matović“ iz Katića kod Ivanjice, „Sonja Marinković“ iz Zrenjanina, „Vuk Karadžić ” iz Ćuprije, „Dušan Danilović“ iz Radljeva kod Valjeva, „Milivoje Borović“ iz Mačkata kod Užica, „Karađorđe“ iz Rače kod Kragujevca i „Prvi maj“ iz Trupala kod Niša. Nakon toga je održana panel diskusija na kojoj su nastavnici mogli da razmene dosadašnja iskustva i ukažu na mogućnosti daljeg unapređenja nastave.
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs
“Infrastruktura železnice Srbije” ponovo je oglasila pregovarački postupak za izradu Elaborata o oceni stanja konstrukcije objekta stanične zgrade Novi Sad, nakon što se na prvi poziv niko nije javio. Iako j...
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je 13. decembra saopštio da Naftnoj Industriji Srbije (NIS) prete sankcije od Sjedinjenih Američkih Država zbog većinskog ruskog vlasništva firme. Vučić je dodao da ne post...
Državna duma Ruske Federacije podržala je ideju o uvođenju bonova za hranu za socijalno ugrožene grupe. Planirano je da inicijativa bude pokrenuta 2025. godine, počevši od Kalinjingradske oblasti, piše The M...
Iako je kompanija Rio Tinto (RT) najavila u avgustu 2021. godine, da će pilot postrojenje za hemijski tretman jadarita sumpornom kiselinom, za nekoliko nedelja krenuti ka Srbiji, to se nije desilo, a sudeći ...
NOVA EKONOMIJA
prtplatite se za čitanje premium sadržaja
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rsInforamcije koje imaju dodatnu vrednost
Koristimo kolačiće kako bismo osigurali da vam pružimo najbolje iskustvo na našoj veb stranici. Ako nastavite da koristite ovaj sajt, pretpostavićemo da ste saglasni sa tim.Ok