Ostalo

30.10.2024. 15:14

Beta

Autor: Beta

Evropska komisija: Umeren napredak Srbije u ekonomskim oblastima, problemi subvencija i javnih nabavki i dalje prisutni

Foto: Pixabay

Ostalo

30.10.2024. 15:14

Srbija ima dobar stepen pripreme i postigla je napredak u stvaranju funkcionalne tržišne privrede, ali i dalje postoje strukturni problemi kada je reč o državnim subvencijama, javnim nabavkama i javnim preduzećima, ocenila je Evropska komisija u godišnjem Izveštaju o napretku Srbije na putu u EU.

U izveštaju koji je deo Paketa proširenja, u delu koji se odnosi na eknomske kriterijuma, ocenjuje se da je Srbija umereno spremna, ali da je postigla izvestan napredak u hvatanju u koštac sa konkurencijom i sa tržišnim faktorima u EU, prenosi agencija Beta.

Prema izveštaju Evropske komisije, Srbija je u većini oblasti koje čine ekonomske kriterijume od prošlog godišnjeg izveštaja postigla samo ograničen napredak, a u oblasti zaštite konkurencije, finansijske kontrole, slobode poslovnog nastanjivanja i pružanja usluga i u oblasti prava privrednih društava nije postigla nikakav napredak. Komisija je jedino napredak u obasti statistike ocenila kao dobar.

U nacrtu izveštaja koji treba da bude objavljen kanije danas, navodi se da je struktura privrede Srbije povoljna, sa rastom proizvodnje i uslužnog sektora koji profitiraju od direktnih stranih investicija i od tesne integracije sa EU.

„Međutim, kvalitet i primenjivost obrazovanja i obuke ne odgovara u potpunosti tržištu rada“, navela je u izveštaju EK, dodajući da Srbija treba da ukloni taj raskorak na tržištu rada, između ostalog i tako što će unaprediti stručno obrazovanje i kontinuirano usavršavanje.

Dodaje se i da postoji potreba boljeg upravljanja javnim ulaganjima, koja su visoka, a i da se mala i srednja preduzeća suočavaju sa nizom prepreka, uključujući i tržišnu neravnopravnost sa velikim kompanijama i stranim ulagačima.

U izveštaju se preporučuje i ubrzanje zelene tranzicije u Srbiji, kako bi se unapredila konkurentnost njenih kompanija u globalnim lancima stvaranja nove vrednosti i nastavilo privlačenje stranih investitora.

Zelenu tranziciju, kako se ocenjuje u izveštaju, najbolje će podstaći dekarbonizacija privrede, i to prvenstveno energetskog sektora, povećanje ulaganja u obnovljive izvore energije i energetsku efikasnost, i smanjenje energetske zavisnost od Rusije.

U proteklih godinu dana Srbija nije postigla nikakav napredak u oblasti zaštite konkurencuije i u toj oblasti je i dalje samo umereno pripremljena, piše u izveštaju, u kojem se Srbiji preporučuje usklađivanje sa pravilama Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i stvaranje akcionog plana i identifikacija svih državnih subvencija koje su u suprotnosti sa tim sporazumom.

U oblasti javnih nabavki, Srbija je umereno pripremljena i učinjen je ograničen napredak amandmanima na Zakon o javnim nabavkama koji bi trebalo je da je približe pravnim tekovinama EU i putem vladinog portala o javnim nabavkama, piše u izveštaju.

Preporuke EK iz prošlogodišnjeg izveštaja su delom realizovane pa tako i dalje važe preporuke u zakonodavnom usklađivanju sa direktivom EU iz 2014. godine, o uključivanju javnosti u postupke javne nabavke, usklađenosti javnih nabavki ugovorenih sa trećim zemljama sa pravom EU i jačanju kapaciteta svih tela uključenih u javne nabavke, piše u izveštaju.

EK je ocenila da je Srbija umereno pripremljena u oblasti finansijske kontrole, ali da nijednu preporuku EU iz izveštaja 2023. godine nije sprovela i da u toj oblasti nije učinjen nikakav napredak.

Centralne preporuke su da se obezbedi da unutrašnja finansijska kontrola u javnim preduzećima budu dosledno u skladu sa zakonom, da se obezbedi efikasna unutrašnja revizija i definišu pravila o odgovornosti menadžera koja će biti efikasno sprovođena.

Srbija je, kako se navodi, umereno pripremljena i u oblastima slobodnog kretanja robe i radne snage, i u tim oblastima je u proteklih godinu dana postigla ograničen napredak.

I u tim oblastima i dalje važe preporuke od prošle godine koje se, između ostalog, odnose na implementaciju strateških dokumenata koji bi bili u skladu sa osnivačkim ugovorom EU, i intenziviranje saradnje sa članicama EU na koordinaciji sistema socijalnog osiguranja i napora na pridruživanju Evropskoj inspekciji rada (ELA).

Kao umereno pripremljenu, Komisija je Srbiju ocenila i u oblasti slobodnog kretanja kapitala.

Kada je reč o oblasti statistike, stepen pripremljenosti Srbije je ocenjen sa umeren do dobar, a napredak kao dobar.

Kao pozitivan primer istaknut je poljoprivredni popis iz oktobra 2023. godine, za koji EK navodi da je sproveden prema standardima EU. Ipak se očekuje i usvajanje novog zakona o statistici koji bi osnažio profesionalnu nezavisnost Zavoda za statistiku.

Srbija je, prema navodima izveštaja, dobro pripremljena i u oblasti inteklektualne svoje, ali je i u toj oblasti od prošlog izveštaja zabeležen samo ograničen napredak, i očekuje se bolje usklađivanje sa direktivama EU i bolja saradnja sa Agencijom za intelektualnu svojinu EU.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.