Mimo zakona, tržišta i očiju javnosti
Pored brojnih pitanja koje je nesreća na Železničkoj stanici otvorila, pre svega u građevinarstvu, u procedurama, lancu odlučivanja i odgovornosti, ponovo se otvara i još jedno pitanje - kako zapravo funkcio...
Građani koji žele da nostrifikuju diplomu stečenu u inostranstvu mogu da se obrate za pomoć Nemačkom informativnom centru za migracije, stručno obrazovanje i karijeru (DIMAK), navodi se u saopštenju Nemačke agencije za međunarodnu saradnju (GIZ).
U centru DIMAK, svi povratnici iz inostranstva mogu dobiti podršku u nostrifikaciji svojih inostranih diploma besplatno.
Podrška podrazumeva pokrivene troškove prevoda sudskog tumača i takse za samu nostrifikaciju u Agenciji za kvalifikacije.
Usluga koju DIMAK pruža u saradnji sa Nacionalnom asocijacijom roditelja i nastavnika je dostupna do jula 2023, odnosno do popunjenja kapaciteta.
U Agenciji se popunjava obrazac sa informacijama o osobi i njenom obrazovnom putu, kako bi predata diploma, uverenje ili sertifikat, mogla biti izjednačena u odnosu na domaće standarde, te nostrifikovana.
Sama nostrifikacija može da potraje od nekoliko nedelja pa sve do nekoliko meseci, u zavisnosti od kompleksnosti zahteva, ali i doba godine kada se predaje dokumentacija.
Nemačka mora da „olabavi“ birokratiju zbog dolaska stranih radnika
Građani koji žele da rade u Nemačkoj kao kvalifikovana radna snaga u svojoj struci, moraju da poseduju nostrifikovanu, odnosno uporedivu diplomu.
„Visokokvalifikovani radnici bliže informacije o tome da li je diploma o stečenom visokom obrazovanju uporediva sa ciljnom nemačkom diplomom i da li je visokoškolska institucija na kojoj je diploma stečena priznata u Nemačkoj, mogu pronaći na portalu Anabin, pri čemu priznate visokoškolske ustanove i diplome nose odgovarajuće oznake“, objašnjava Katarina Peško, savetnica za regularne migracije u centru DIMAK.
Ona je navela i da se, ukoliko diploma i/ili visokoškolska ustanova ne nose odgovarajuće oznake, pokreće postupak nostrifikacije kod Centralne službe za obrazovanje u inostranstvu.
Za osobe sa stručnim kvalifikacijama, proces je nešto složeniji.
Pre registracije za termin za vizu potrebno je da je najpre već sproveden postupak za nostrifikaciju diplome.
Bliže informacije o uslovima i postupku priznavanja diplome o stečenoj srednjoj stručnoj spremi mogu se pronaći na Anerkennung in Deutschland .
Proces nostrifikacije diploma za rad u Nemačkoj traje od 2 do 4 meseca od dana predaje urednog zahteva, a iznos koji podnosilac zahteva treba da izdvoji je nekoliko stotina evra i utvrđuje se pojedinačno, u zavisnosti od svakog konkretnog slučaja, navodi se u saopštenju.
Takođe, posebna regulativa za države Zapadnog Balkana, omogućava i rad u Nemačkoj bez nostrifikovane diplome ili obavljanje delatnosti za koju nije potrebna formalna kvalifikacija.
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs
Pored brojnih pitanja koje je nesreća na Železničkoj stanici otvorila, pre svega u građevinarstvu, u procedurama, lancu odlučivanja i odgovornosti, ponovo se otvara i još jedno pitanje - kako zapravo funkcio...
DA Impuls zajedničke solidarnosti Ogroman protest u Novom Sadu bio je manifest solidarnosti i zajedničkog bola i podsetio nas je na nepregledne reke ljudi koje su prošle godine prep...
Poslednjeg petka u novembru, svake godine, obeležava se kao “crni petak”, dan poznat po veliki sniženjima. Iako je ovaj “praznik kupovine” najzastupljeniji u Sjedinjenim Američkim Državama, poslednjih godina...
Američka Federalna trgovinska komisija (FTC) otvorila je široku antimonopolsku istragu protiv Majkrosofta uključujući licenciranje softvera i poslovanje u oblaku (cloud), rekao je u sredu izvor agenciji Rojt...
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rs Inforamcije koje imaju dodatnu vrednost
POGLEDAJ SVE