Tržišta uživaju u vrsti rastućeg olakšanja koje se obično dešava kada prođe akutna faza krize, prenosi Rojters. Trampova zapanjujuća odluka da pauzira tarife na 90 dana i ukine neke od najtežih carina koje je planirao podigla je akcije u Evropi za skoro 5 odsto.
One se kreću ka svom najvećem jednodnevnom rastu od marta 2020. godine, kada su svetski centralni bankari udružili snage da uliju bilione u finansijski sistem kako bi sprečili ekonomsku katastrofu.
Nemačke državne obveznice, koje su u sredu služile kao sigurno utočište za one koji beže od kolapsa američkog investiranja, pod pritiskom su, što je naglo povećalo prinose.
I u Aziji su cene akcija su porasle za skoro 5 odsto, gde je japanski Nikei skočio za 9 odsto.
Otvaranje berze na Vol Stritu donelo je malo manje očigledne euforije nego što je viđeno u Evropi i Aziji.
S&P je pao za skoro 3 odsto, što sugeriše da investitori možda predahnu od intenzivnih oscilacija cena – i promena politika – u poslednja 24 sata kako bi se pregrupisali.
Podaci koji su ranije pokazali ono što bi obično bio veoma dobrodošao znak hlađenja potrošačke inflacije prošlog meseca u SAD, nisu ublažili pesimističko raspoloženje.
Većina sektora je u crvenom, a energetika, zahvaljujući još jednom padu cene sirove nafte, predvodi pad, zajedno sa velikim tehnološkim kompanijama.
Sektori usmereni na potrošače, poput sektora odeće, takođe su pod pritiskom.
Prinosi na državne obveznice su i dalje skoro 10 baznih poena niži danas na 4,30 odsto, što je lagodnije ispod zapanjujućih vrhunaca u sredu od oko 4,5 odsto, dok je dolar slab u svim oblastima.
Ovi podaci bi obično poslužilo kao neka vrsta podsticaja za kupovinu akcija, ali ne i u trenutnom okruženju. Analitičari i investitori očekuju da će volatilnost ostati visoka i da će aktivnost u velikoj meri biti pod uticajem medijdkih naslova o tarifama.
Akcije američkih finansijsko-tehnoloških kompanija padale su i pre otvaranja tržišta, što je umanjilo njihove dobitke iz prethodnog dana trgovanja.
Affirm je pao za 3,6 odsto, Pagaya Technologies je pao za 3,3 odsto, a Upstart Holdings za 2,6 odsto
PayPel je pao za 1,9 odsto, a Block je pao za 1,7 odsto. LendingKlub je izgubio 4 odsto u nestabilnom trgovanju
Švedska finteh kompanija Klarna je prošlog petka obustavila svoje planove za pokretanje inicijalne javne ponude u SAD, jer je raspoloženje investitora i potrošača pogoršano usred pada globalnog tržišta izazvanog carinama.
Uprkos privremenom odlaganju u sredu, trgovinski rat između dve najveće ekonomije na svetu podstiče neizvesnost koja bi mogla da umanji poverenje potrošača i ograniči potrošnju.
Pokolj na tržištima na dan kada Trampove uzvratne carine stupaju na snagu