Start-up Vulcan Energy (Vulkan) započeće veliku industrijsku proizvodnju litijum hidroksida u Nemačkoj 2027. godine, dve godine kasnije nego što je prvobitno planirano, saopštila je kompanija u petak kada je počela sa radom u demonstracionom postrojenju.
Vulkan je u aprilu počeo da proizvodi litijum hlorid, važnu komponentu u proizvodnji litijum hidroksida, u pogonu za ekstrakciju u Landauu u Nemačkoj, prenosi Rojters.
Trenutno prikuplja sredstva za svoje prvo veliko industrijsko postrojenje sa ciljem da isporuči očekivanih 24.000 tona litijum hidroksida godišnje, što je ekvivalentno broju od 500.000 električnih vozila, od 2027.
„Proces finansiranja je trajao duže nego što se očekivalo“, rekao je za Rojters Kristijan Frajtag, izvršni direktor Vulkana odgovoran za upravljanje lancem snabdevanja.
Finansijski zahtevi Vulkana sada iznose 1,9 milijardi evra (2,04 milijarde dolara), uključujući troškove finansiranja, a očekuje se da će potrebna sredstva biti obezbeđena u prvom kvartalu.
Kompanija će prikupiti više od 600 miliona evra od investitora, rekao je Freitag, a preostalih 1,3 milijarde evra kreditima banaka, uključujući Evropsku razvojnu banku EIB, koja bi mogla da doprinese projektu u visini od pola milijarde evra.
Vulkanova proizvodnja sirovine za baterije pomoći će Nemačkoj da smanji zavisnost od proizvođača litijuma u Kini i Južnoj Americi. Energija koju će koristiti za izdvajanje litijuma iz slane vode u podzemnim rezervama istovremeno se proizvodi bez CO2 (ugljen dioksid) korišćenjem geotermalnih elektrana.
Predviđa se da će potražnja za litijumom uvećati kasnije ove decenije zbog rasta tražnje litijum-jonskih baterija koje se koriste u električnim vozilima.
Vulkan, koji posluje i u Australiji i u Frankfurtu, već je prodao svojih prvih 10 godina proizvodnje kroz kupoprodajne ugovore sa proizvođačima automobila uključujući Volksvagen, Stellantis i Renault.
Kompanija je već jednom odložila datum početka velike proizvodnje u svojoj fabrici za godinu dana do 2026. godine, navodeći kašnjenja u lancu snabdevanja.