Ostalo

11.06.2025. 10:45

Reuters

Autor: Nova Ekonomija

SAD i Kina postigle primirje u carinskom ratu?

Ostalo

11.06.2025. 10:45

Američki i kineski zvaničnici su u utorak postigli okvirni dogovor za ponovno uspostavljanje „trgovinskog primirja“, kao i uklanjanje kineskih ograničenja na izvoz retkih elemenata, dok su istovremeno poslali slabe signale da je trajno rešenje za dugogodišnje trgovinske tenzije na pomolu.

Na kraju dvodnevnih intenzivnih pregovora u Londonu, američki ministar trgovine Hauard Latnik rekao je novinarima da okvirni sporazum „daje suštinu i detalje“ sporazuma postignutog prošlog meseca u Ženevi o ublažavanju bilateralnih carina, koje su u međuvremenu dostigle trocifrene iznose, prenosi Rojters.

Taj Ženevski sporazum nije ispunio svoju svrhu zbog nastavka kineskih ograničenja na izvoz kritičnih minerala, što je navelo Trampovu administraciju da odgovori sopstvenim kontrolama izvoza, sprečavajući isporuke softvera za dizajn poluprovodnika, aviona i druge robe u Kinu.

Lutnik je rekao da će sporazum postignut u Londonu ukloniti ograničenja na kineski izvoz ključnih minerala i magneta, kao i nekih od američkih ograničenja izvoza „na uravnotežen način“, ali nije pružio detalje nakon što su razgovori završeni oko ponoći po londonskom vremenu.

Lutnik je dodao da će se obe strane sada vratiti u matične zemlje, da predstave sporazum svojim predsednicima koji onda treba da ih odobre.

„A ako to bude odobreno, onda ćemo sprovesti okvir“, rekao je.

U posebnom brifingu, zamenik ministra trgovine Kine Li Čengang takođe je rekao da je u principu postignut trgovinski okvir koji će biti prosleđen američkim i kineskim liderima.

Promenljive carinske politike američkog predsednika Donalda Trampa uzburkale su globalna tržišta, izazvale zagušenja i konfuziju u glavnim lukama i koštale kompanije desetine milijardi dolara gubitaka u prodaji i veće troškove.

Svetska banka je u utorak smanjila svoju prognozu globalnog rasta za 2025. godinu za četiri desetine procentnog poena na 2,3 odsto, rekavši da veće carine i povećana neizvesnost predstavljaju „značajan problem“ za skoro sve ekonomije.

Sporazum može sprečiti raspad Ženevskog sporazuma zbog dvojnih kontrola izvoza, ali malo doprinosi rešavanju dubokih razlika oko Trampovih jednostranih carina i dugogodišnjih žalbi SAD na kineski ekonomski model vođen državom i izvozom.

Dve strane su napustile Ženevu sa fundamentalno različitim stavovima o uslovima tog sporazuma i morale su biti preciznije u pogledu potrebnih delovanja, rekao je Džoš Lipski, viši direktor Geoekonomskog centra Atlantskog saveta u Vašingtonu.

„Vratili su se na početak, ali to je mnogo bolje nego na nulu“, dodao je Lipski.

Dve strane imaju rok do 10. avgusta da pregovaraju o sveobuhvatnijem sporazumu kako bi se ublažile trgovinske tenzije, ili će se carinske stope vratiti sa oko 30 odsto na 145 odsto na američkoj strani i sa deset odsto na 125 odsto na kineskoj strani.

Globalna auto-industrija u krizi: Proizvodnja zaostaje zbog manjka retkih minerala iz Kine

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.