Vesti iz sveta

30.05.2023. 15:15

Capital.ba

Autor: Čedomir Savković

Advokati u Republici Srpskoj traže poskupljenje svojih usluga za 50 odsto

Foto: Pixabay

Advokati u Republici Srpskoj traže od Ministarstva pravde da njihove usluge poskupe za 50 odsto. U tamošnjoj Advokatskoj komori uveliko rade na promeni pravilnika koji definiše naknade i nagrade za rad advokata i koji je na snazi još od 2005. godine.

Kako prenosi Capital.ba, konačnu odluku o tome doneće resorno ministarstvo.

Za svaki posao advokata, kako se objašnjava, u Republici Srpskoj mu pripada određen broj bodova, a cena jednog boda u RS godinama unazad je dve konvertibilne marke, dok je u Federaciji BiH tri marke po bodu.

To znači da bi usluga koja se ranije plaćala 200 konvertibilnih maraka sada koštala 300 konvertibilnih maraka, odnosno 50 odsto više.

Predsednik Advokatske komore Republike Srpske Dalibor Mrša mišljenja je da je zahtev za povećanje cena opravdan.

„Svedoci smo inflacije i opšeg poskupljenja tako da mislim da je potpuno opravdano da se pokrene pitanje povećanja vrednosti tog boda. Mi ćemo otvoriti to pitanje i nije nikva tajna da u komori radimo na tome“, kaže Mrša.

Smrklo kriptovalutama, svanulo advokatima

On ne spori da bi deo usluga sigurno poskupio, ali i dodaje da bi se kroz dogovor mogao pronaći kompromis gde bi se usvojio modalitet koji bi bio najpravedniji za sve.

„Cena boda se može povećati, ali se bodovi mogu smanjiti kako bi i građanima to bilo prihvatljivo, a kako se položaj advokata u celini ne bi degradirao“, rekao je on.

Smatra da su advokati „zakinuti“ kod vrednovanja svog rada u sporovima iz porodičnih i nasledno pravnih odnosa, zastupanja kod uređenja međa i slično.

„Postoji čitav spektar radnji koje su potcenjene i u tom pravcu treba razmišljati o nivelaciji cene“, zaključio je Mrša.

Advokatska tarifa, odnosno tabelarni prikaz advokatskih nagrada sa započetim satom u Srbiji može da se pronađe na SLEDEĆEM LINKU.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.