U poslednjih nekoliko nedelja, velike tehnološke kompanije kao što su Google, Salesforce i Duolingo najavile su otpuštanja radnika, objašnjavajući da je glavni razlog za to obnovljeni fokus na veštačku inteligenciju (AI).
Ova tendencija u tehnološkoj industriji možda nije samo zamena radnika sa AI, već i prelazak na manji broj visoko kvalifikovanih stručnjaka u oblasti AI, preneo je Axios.
Google je nedavno otpustio stotine radnika, uključujući one u timovima za oglašavanje i hardver, kao i neke koji su radili na Google Assistantu, jednom od originalnih AI alata kompanije. Prema informacijama iz internog memoranduma koji je procureo u javnost, Google planira još otpuštanja, uključujući oko 100 radnika u poslovnim segmentima YouTube-a.
Salesforce, Duolingo, kao i startap u oblasti AI hardvera Humane, takođe su najavili otpuštanja ili zamrzavanja zapošljavanja kao deo napora da se fokusiraju na AI. Prema podacima sa sajta Layoffs.fyi, samo u prvom kvartalu 2024. godine, 58 tehnoloških kompanija otpustilo je 7,785 zaposlenih.
Mudu Sudakar, suosnivač i izvršni direktor kompanije Aisera, koja se bavi generativnim AI rešenjima, izjavio je da dolazi do „ogromnog pomeranja belih okovratnika“ u poslovima osnovnih softverskih developera i administratora baza podataka.
Tigran Slojan, suosnivač i izvršni direktor platforme za ocenjivanje tehničkih veština CodeSignal, smatra da bi ove najave mogle značiti da se tehnološke kompanije „preorijentišu resurse“ kako bi uložile više u veće plate za visoko kvalifikovane inženjere. Međutim, on takođe navodi da bi to mogao biti samo „lep način za upravljanje PR elementom“ otpuštanja. Alternativno, kompanije bi mogle potpuno automatizovati poslove i zameniti radnike sa AI.
Iako su plate za AI inženjere izuzetno visoke, kao što je primer plate od 900,000 dolara u Netflixu prošle godine, malo je radnika koji imaju potrebne veštine za te poslove.
S druge strane, Mark Muro, viši saradnik u Brookings Metro, ističe da postoji hitna potreba za talentima sa veštinama u oblasti AI.
„Ipak, broj novozaposlenih nije ni blizu veličine prošlogodišnjih otpuštanja, a novi poslovi su koncentrisani u malom broju tehnoloških centara. Veliki jezici modela kao što je ChatGPT predstavljaju stvarne rizike za poslove softverskog inženjeringa“, zaključuje Muro.