Vesti iz sveta

19.01.2024. 09:51

energijabalkana.net

Autor: Nova ekonomija

Albanija planira klimatsku neutralnost do 2050. godine

Foto: Pixabay

Albanija planira povećanje obnovljivih izvora energije na 41 odsto ukupne potrošnje u 2025. godini, među prioritetima tamošnje Vlade je i rast energetske efikasnosti na 7,5 odsto u 2025. godini i povećanje domaće proizvodnje struje za 70 odsto u periodu do naredne godine, prenosi Energija Balkana.

Ovi ciljevi se posebno definišu iz godine u godinu, u okviru srednjoročnog budžeta, koji je nedavno objavilo Ministarstvo finansija i privrede, prenosi Euronews.

Proizvodnja struje u 2023. godini je povećana, u čemu su dominirale hidroelektrane, dok je proizvodnja iz solarnih elektrana neznatno veća u odnosu na 2022. godinu, piše portal energijabalkana.net.

Euronews prenosi da se sve ove politike trenutno sprovode kroz nekoliko programa čiji je cilj da odgovore na izazove u energetskom sektoru, koji su uvek prisutni zbog velike zavisnosti od hidroenergije i nedostatka diversifikacije sa drugim resursima.

Takođe, počeo je da se realizuje projekat efikasnosti javnih zgrada, a prema zakonskom okviru, intervencije moraju da budu sprovedene u skladu sa kriterijumima koji podstiču uštedu energije.

Jedan od ključnih ciljeva jeste i smanjenje gubitaka u energiji, koji u značajnoj meri sada nastaje kao posledica zastarele mreže, što zahteva intervencije.

Klimatska neutralnost 2050. godine

Kada je reč o dugoročnim planovima Albanije na putu do klimatske neutralnost – 2050. godine , na konferenciji posvećenoj klimi COP 28 u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, albanski premijer Edi Rama je izjavio:

„Obavezali smo se da ćemo globalno smanjiti emisije gasova sa efektom staklene bašte za 20,9% do 2030. godine i postići klimatsku neutralnost do 2050. godine“, preneo je reči albanskog premijera portal Albanianpost.

U izveštaju koji je Evropska komisija objavila početkom novembra, navodi se da ova zemlja ima nivo pripremljenosti za suočavanje sa klimatskim promenama, ali usklađivanje sa pravnim tekovinama EU ostaje ograničeno.

U Švedskoj najveći udeo OIE u energetskom miksu, Srbija iznad evropskog proseka

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.