Američke carine na čelik i aluminijum od 25 odsto stupile su danas na snagu.
Carine se odnose na sav čelik i aluminijum koji se uvoze u Sjedinjene Američke Države.
Povećanje carina, koje je zatražio predsednik SAD Donald Tramp, je nova faza u trgovinskom ratu između Vašingtona i njegovih glavnih partnera. Međutim, ovo je prvi primer da carine pogađaju sve zemlje, a ne samo Meksiko, Kinu i Kanadu, na koje su se dosad odnosile.
Prethodno je Tramp najavio da će ove carine za Kanadu iznositi čak 50 odsto, ali se to ipak nije dogodilo, i to jer je pokrajinska vlada Ontarija odlučila da obustavi planirane doplate na električnu energiju koji izvozi u SAD.
Američki predsednik je i tokom svog prvog mandata (2017-2021) oporezovao uvoz čelika i aluminijuma, ali je predviđeno da nove carine budu „bez izuzeća“.
Tramp se nada da će odluka o carinama povećati proizvodnju čelika i aluminijuma u SAD, dok kritičari tvrde da će uticati na povećanje cena za američke potrošače i usporavanje ekonomskog rasta.
Američka ekonomija porasla 2,8 u 2024. godini