Svet

27.10.2015. 13:49

B92

Autor: Nova Ekonomija

Američki giganti u trećem kvartalu ukinuli 200.000 radnih mesta

Svet

27.10.2015. 13:49

Zbog usporavanja svetske privrede niz američkih velikih kompanija u trećem kvartalu ove godine ukinulo je više od 200.000 radnih mesta.
Uz to, najavljuju i nova otpuštanja.
To je najveći gubitak radnih mesta od 2009. godine, piše Rojters. Među kompanijama koje otpuštaju su i tehnološki gigant Hjulit – Pakard, Dženeral Elektrik, biotehnološka grupa Biogen, pa čak i društvena mreža Tviter. 
„Kompanije imaju razloga da budu zabrinute. Usporavanje ekonomije nije snažno, ali je značajno na globalnom nivou. Jednom kad opadne sklonost riziku, smanjiće se i rast”, kazao je Pol Hofmajster, menadžer u fondu Kveker. 
Ipak, čini se da problemi nisu u svim sketorima. Majkrosoft, Amazon i Alfabet, nova holding kompanija Gugla, prošle nedelje su oduševili svojim poslovnim rezultatima u trećem kvartalu. 
Slabost zemalja u razvoju, naročito recesija u Brazilu i Rusiji te usporavanje rasta kineske ekonomije, pritisnula je cene nafte i sirovina, koje su u padu pa rudarske i naftne kompanije beleže oštar pad prihoda i dobiti. Ali, i tu se razlikuju rezultati po sektorima. Dok je, na primer, tehnološki div IBM u Kini u proteklom tromesečju zabeležio pad prihoda za 17 odsto, kompanije usmerene potrošačima, kao što su proizvođač igračaka Matel i najveći svetski proizvođač sportske opreme Najk, ostvarili su u Kini snažan rast prihoda. 
Analitičari nisu baš optimistični, ali niko ne očekuje recesiju globalne privrede. 
„Smatramo da je rizik od recesije u globalnoj ekonomiji prilično malen. Ako se cene nafte i kurs dolara stabilizuju, izgledi za mnoge kompanije mogli bi se brzo poboljšati”, kaže menadžer Alan Gajl. 
Međutim, „smanjio sam izloženost mog portfelja u Kini i zemljama u razvoju dok ne vidim jasne naznake da se privredni rast prestao usporavati. Dok ne dođe do toga, američke kompanije teško će ostvariti rast prihoda”, kaže Gajl.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.