Više poteza regulatornih tela u Sjedinjenim Američkim Državama i Evropi usmerenih na Apple izazvali su zabrinutost investitora, a cena deonica ove kompanije opala je za 4,1 odsto od četvrtka do petka, čime je izgubljeno oko 113 milijardi dolara tržišne vrednosti.
Naime, američko Ministarstvo pravde, uz podršku 16 državnih tužilaca, pokrenulo je tužbu protiv proizvođača iPhone-a zbog navodnog kršenja antimonopolskih zakona.
S druge strane, u Evropi se kompanija suočava sa istragama vezanim za poštovanje Zakona o digitalnim tržištima, sa posebnim osvrtom na nove uslove i naknade koje nameće developerima aplikacija.
Apple, koji je nekad bio najvrednija firma na svetu sa vrednošću većom od tri biliona (hiljada milijardi) dolara, sada se suočava sa izazovima koji bi mogli da utiču na njegovu budućnost, prenosi Yahoo Finance.
Istrage koje se vode protiv Apple-a nisu ništa novo. Već godinama, kompanija i njeni konkurenti suočavaju se sa optužbama da koriste svoj tržišni položaj na štetu konkurencije.
Američka tužba, podneta u federalnom sudu u Nju Džersiju, posebno ističe Apple-ovu praksu blokiranja rivala od pristupa ključnim hardverskim i softverskim funkcijama.
Evropske istrage će se fokusirati na procenu usklađenosti kompanije sa Zakonom o digitalnim tržištima, analizirajući nove tarife i uslove koje kompanija postavlja developerima aplikacija.
U odgovoru na američku tužbu, Apple je izjavio da je tužba „pogrešna i po činjenicama i po zakonu“, upozoravajući na „opasan presedan“ koji bi vlada postavila „teškim umešavanjem u dizajniranje tehnologije ljudi“. Kompanija je izrazila nameru da se „snažno brani“.