
Apple (Epl) je najavio u ponedeljak da će potrošiti 500 milijardi dolara u američke investicije u naredne četiri godine koje će uključivati ogromnu fabriku u Teksasu za servere veštačke inteligencije i dodati oko 20.000 istraživačkih i razvojnih poslova širom zemlje u to vreme, prenosi Rojters.
Tih 500 milijardi dolara očekivane potrošnje uključuje sve, od kupovine od američkih dobavljača do snimanja televizijskih emisija i filmova u SAD za Apple TV+ uslugu. Kompanija je odbila da kaže koliki deo iznosa već planira da potroši sa svojom bazom snabdevanja u SAD, koja uključuje firme kao što je Corning koja proizvodi staklo za iPhone u Kentakiju.
Ovaj potez dolazi nakon medijskih izveštaja da se izvršni direktor Epla Tim Kuk sastao sa predsednikom Donaldom Trampom prošle nedelje. Mnogi Apple-ovi proizvodi koji se sklapaju u Kini mogli bi da se suoče sa tarifama od 10 odsto koje je Tramp uveo ranije ovog meseca, iako je proizvođač iPhonea obezbedio neka odricanja od kineskih tarifa tokom prve Trampove administracije.
„Ovo obećanje predstavlja politički gest prema Trampovoj administraciji“, rekao je Gil Lurija, analitičar D.A. Davidson, koji je procenio da se Apple već obavezao da će potrošiti više od 150 milijardi dolara godišnje u Sjedinjenim Državama, uključujući troškove prodate robe i kapitalne izdatke.
„Čak i bez velikog povećanja te potrošnje, trebalo bi im samo 3 do 4 godine da ispune svoju obavezu.“
Apple je dao sličnu najavu o svojim planovima potrošnje u SAD 2018. godine, tokom prve Trampove administracije, kada je rekao da će njegove nove i tekuće investicije doprineti 350 milijardi dolara američkoj ekonomiji tokom pet godina.
Akcije kompanije porasle su za 1,2 odsto.
Tramp se u postu na Truth Socialu zahvalio Epl i Kuku, rekavši da taj potez odražava veru kompanije u njegovu administraciju.
Većina Apple-ovih potrošačkih proizvoda se sklapa van SAD, mada se mnoge Apple komponente i dalje proizvode tamo, uključujući čipove iz Broadcoma, Skivorks Solutions i Korvo.
Apple je rekao da je prošlog meseca počeo masovnu proizvodnju čipova sopstvenog dizajna u fabrici u Arizoni u vlasništvu Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.
Dovođenje TSMC-a u Arizonu i pomoć u uvođenju zakona koji je kasnije postao CHIPS zakon za jačanje proizvodnje poluprovodnika u SAD bili su dva najvažnija Trampova poteza industrijske politike tokom njegovog prvog mandata.
Apple je u ponedeljak saopštio da će sarađivati sa Fokconn-om, formalno poznatim kao Hon Hai Precision Industri, kako bi izgradio objekat od 250.000 kvadratnih stopa u Hjustonu, gde će sastavljati servere koji idu u centre podataka za napajanje Apple Intelligence-a, koji će pomoći u izvršavanju Ai performansi. Ti serveri se trenutno proizvode izvan SAD, rekao je Apple.
Apple je saopštio da planira da poveća svoj fond za naprednu proizvodnju sa 5 milijardi dolara na 10 milijardi dolara, pri čemu je deo ekspanzije „posvećenost kompanije Apple od više milijardi dolara za proizvodnju naprednog silicijuma” u fabrici TSMC u Arizoni.
Apple nije otkrio detalje svog ugovora sa TSMC-om, ali je u prošlosti koristio fond da pomogne partnerima da izgrade infrastrukturu potrebnu za isporuku proizvoda ili usluga za Apple.
Apple će takođe otvoriti proizvodnu akademiju u Mičigenu gde će njeni inženjeri, zajedno sa lokalnim univerzitetskim osobljem, ponuditi besplatne kurseve za male i srednje proizvodne firme u oblastima kao što su upravljanje projektima i optimizacija proizvodnih procesa.