Nemačka medijska kompanija Axel Springer je u protekle četiri godine isplatila više od 750 miliona evra dividende svojim investitorima, uključujući i veliku isplatu nekoliko nedelja nakon što je ta otpustila stotine radnika u svojim novinskim kućama.
Brojke koje je preneo Fajnenšel tajms pokazuju da su akcionari nemačke kompanije podelili ukupno 125 miliona evra u martu prošle godine, među kojima se izdvajajui direktor Matijasa Dofnera (Mathias Döpfner) i američki investicioni fond KKR.
Axel Springer je vlasnik poznatih magazina Politico i Bild, kao i nekadašnji suvlasnik srpskog dnevnog lista Blic i nedeljnika NIN, u konzorcijumu zajedno sa švajcarskom kompanijom Ringier.
Isplata dividende je usledila mesec dana nakon što je osoblju vodećeg tabloida izdavačke kuće Bild i njegovog konzervativnog lista Welt saopšteno da se suočavaju sa smanjenjem budžeta od 100 miliona evra i zatvaranjem niza regionalnih dopisništava.
Kao i u ostatku medijskog sektora, kompanija se okrenula „digitalnoj transformaciji“.
Istovremno, grupacija je ostvarila ukupnu neto dobit od oko 770 miliona evra, prilagođena zarada pre kamata, poreza i amortizacije (EBITDA) iznosila 2,9 milijardi evra, na prihode od preko 13 milijardi evra.
Prema finansijskim izveštajima, izdašne dividende su počele da se isplaćuju 2020. godine, godinu dana nakon što je KKR postao najveći akcionar Axel Springer-a.
Ova firma drži 36 odsto udela u nemačkoj medijskoj grupi, koja takođe poseduje onlajn platformu za zapošljavanje Stepstone i nekoliko onlajn sajtova za nekretnine.
Abi Votson (Abi Watson), viši istraživač u konsultantskoj kući Enders Analysis, ocenjuje da se sva neto dobit prenosi na akcionare, pa da se postavljka pitanje „da li to dolazi na račun ulaganja u posao“.
Međutim, Axel Springerto ovo demantuje, tvrdeći da su isplate dividendi smanjene otkako je kompanija postala privatna, odnosno napustila berze 2020. godine.
Isplate dividendi poslednjih godina su fiksne na paušalnom nivou od 125 miliona evra godišnje, kaže neimenopvani izvor koji je upoznat sa situacijom u toj kompaniji. Kako dodaje, u uslovima rasta prihoda, to je kompaniji omogućilo nove investicije, poput preuzimanja kao što je njena milijarda dolara akvizicija medijske kompanije Politico 2021. godine.
„Ovo odražava dugoročnu strategiju naših akcionara, omogućavajući premeštanje kapitala za naš uspešan rast tokom poslednjih godina i naglašava odluku o uklanjanju sa berze“, saopštila je kompanija.
Bez obzira na to, isplata od oko 400 miliona evra u 2021. godini koja je povezana sa prodajom francuskog poslovanja kompanije za automobile znači da su ukupne dividende isplaćene u protekle četiri godine bile veće od ukupnih 751 milion evra u prethodne četiri godine.
KKR je procenio kompaniju na 9,4 milijarde evra na kraju 2022. godine, prema brojkama koje je video Fajnenšl tajms što je više u odnosu na procenu od oko 6,8 milijardi evra kada je ta kompanija preuzela Axel Springer 2019. godine.
OpenAI i Axel Springer: Uz veštačku inteligenciju do „vesti u realnom vremenu“