BlackRock procenjuje da će svetska tranzicija zelene energije zahtevati četiri biliona dolara godišnje do sredine 2030-ih, što zahteva više javno-privatnih partnerstava, posebno u Aziji i Pacifiku (APAC), prenosi eKapija.
Prognoza dolazi iz najnovijeg Scenarija tranzicije Investicionog instituta BlackRock-a, koji analizira kako će se tranzicija sa niskim emisijama ugljenika verovatno odigrati i njen potencijalni uticaj na portfelje.
Cifra od četiri biliona dolara je dvostruko veća od prethodnih očekivanja od dva biliona dolara godišnje i zahtevaće da i javni i privatni sektor prikupe kapital, kaže Majkl Denis, šef alternativne strategije i tržišta kapitala za APAC u BlackRock-u.
„APAC je zaista u srcu mogućnosti za ulaganja u energiju, i to vidimo u više oblasti, kako na razvijenim tako i na tržištima u razvoju“, rekao je Denis, govoreći na godišnjoj nedelji ekosperiteta u Singapuru prošle nedelje.
Prošle godine je 1,8 biliona dolara uloženo u projekte vezane za energetsku tranziciju, u odnosu na 33 milijarde dolara iz 2004. godine, prema podacima koje je prikupio BlackRock.
„Međutim, iako su investicije porasle, još uvek postoji jaz od 18 biliona dolara da nas dovede tamo gde treba da budemo do 2030. godine“, dodao je Denis.
Kapitalni jaz postoji u različitim klasama rizika: od niskorizičnih ulaganja u osnovnu energetsku infrastrukturu do visokorizičnih poduhvata kao što su rizični kapital u kasnoj fazi i privatni kapital.