Svet

07.12.2015. 16:29

Večernji.hr

Autor: Nova Ekonomija

Cene popravki uređaja nerealno visoke

Svet

07.12.2015. 16:29

Ranije je bilo lako popraviti vrata frižidera, ležaj veš mašine ili mikser. Danas rezervnih delova nema ili su cene nerealno visoke da se popravak isplatio.

Ovim rečima je hrvatska predstavnica u Odboru za unutrašnje tržište i zaštitu potrošača Evropskog parlamenta Biljana Borzan predložila mere za mogućnost popravka pokvarenih uređaja, kako bi se ostvarile značajne uštede na ekonomskom i ekološkom planu.

“Čim je krenula masovna proizvodnja sijalica, kartel okupljen oko Dženeral elektrika je odlučio da će skratiti vreme trajanja sijalice s 3.000 na oko 1.000 sati. Kartel je imao propisane kazne za svakoga ko bi napravio kvalitetniju svetiljku od dogovorene. Taj slučaj se smatra prvim dokazanim programiranim kvarenjem”, kazala je Borzan prilikom rasprave o Paketu za kružnu ekonomiju na plenarnom zasedanju u Briselu prošle nedelje, a saopštio je njen kabinet.Tvrdi da ni danas situacija nije puno bolja. 

„Holandska agencija za zaštitu potrošača je dokazala da čak 84 odsto mobilnih telefona s androidom ne radi sa zadnjim softverom. Dokazano je i kako se sve češće počinju sastavljati tako da ih lepe, te ih je u slučaju popravka izuzetno teško rastaviti bez da se dodatno oštete”, kazala je Borzan. 

Uz to, kako je dodala, dizajn je postao potpuno iracionalan. 

„Pre se baterija na mobilnom mogla zameniti za trideset sekundi, danas se ona ukopa duboko iza matične ploče, kako bi u slučaju jednostavnog kvara baterije, korisnik bio prisiljen da kupi novi uređaj, ili pak dodatno oštetiti stari“, navode se u saopštenju. 

„Problem se ne odnosi samo na mobilne telefne. Ranije je bilo lako popraviti vrata frižidera, ležaj veš mašine ili obični mikser. Danas rezervnih delova uopšte nema na tržištu ili su im cene nerealno visoke da bi popravak bio isplativ”, kaže Borzan. 

Dodaje i da “nacrti uređaja uopšte nisu dostupni“. Na primer, kako objašnjava Borzan, “neki brendovi mobilnih telefona imaju jako malo modela, i popravak bi bio vrlo jednostavno organizovati da proizvođač želi ustupiti priručnike za popravak“. 

Ističu da ni cena proizvoda nije velika garancija a spomenuta holandska agencija izračunala je kako porast cene veš mašine od 100 evra povećava njen rok upotrebe za tek godinu dana. 

„Kada razgovaramo s proizvođačima, oni se redovno pravdaju da potrošači žele noviji model i dizajn. Možda to vredi za novi model cipela, ali da neko želi da se reši mašine za veš samo zato jer je izašao novi model mi je uistinu teško da poverujem. Istraživanje Eurobarometra je potvrdilo da 77 odsto građana preferira popravak od nove kupovine”, ističe Borzan.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.