Američke federalne rezerve (FED) prošle nedelje su počele da napuštaju monetarnu politiku koja je bila usklađena sa ograničenjima pandemije korona virusa, preneo je Rojters. Zvaničnici američke centralne banke su najavili velike promene u kamatnim stopama, već tokom 2023. godine, godinu dana pre nego što je najavljeno u njihovoj prethodnoj prognozi.
FED su inačno znatno podigle svoju prognoze za inflaciju i najavile skorije povećanje kamatne stope.
Američki Federalni komitet za operacije na otvorenom tržištu (FOMC), koji odlučuje o monetarnoj politici, jednoglasno je ostavio referentnu kamatnu stopu na kratkoročno zaduživanje blizu nule, dok je podigao kamatu koju plaća na višak rezervi za pet baznih poena na 0,15 odsto.
Iako je FED podigao stopu očekivane inflacije u ovoj godini na 3,4 odsto, što je za jedan odsto veće od martovske projekcije, u saopštenju sa sednice se ponovo navodi da su inflatorni pritisci „prolazni“.
Povećanje inflatornih očekivanja FED-a dolazi nakon najvećeg rasta potrošačkih cena u SAD u poslednjih 13 godina.
Tržišta su odreagovala na vesti FED-a, što je izazvalo pad akcija, dok su prinosi na državne obveznice porasli jer su investitori očekivali pooštravanje monetarne politike, uključujući eventualno usporavanje kupovine obveznica već ove godine.
Čak i uz povećanu prognozu rasta potrošačkih cena za ovu godinu, FOMC i dalje smatra da će se inflacija dugoročno kretati u oviru ciljane stope od 2 odsto.
„Očekujemo da će se visoka stopa inflacije sada smanjiti“, rekao je predsednik FED-a Džerom Pauel.
Upozorio je, ipak, da dinamika ponovnog otvaranja ekonomije „povećava mogućnost da se inflacija pokaže višom i postojanijom nego što mi predviđamo“.
Zvaničnici centralne banke su, takođe, podigli projekciju rasta bruto domaćeg proizvoda (BDP-a) za ovu godinu na 7 odsto sa ranijih 6,5 odsto. Procena nezaposlenosti ostala je nepromenjena na 4,5 odsto.
„Brži rast je odraz kontinuiranog povratka ekonomske aktivnosti na bolji nivo, ali faktori na koje pandemija više utiče su i dalje slabi, mada pokazuju poboljšanje“, naglasio je Pauel.
Američki investitori imaju iste zahteve kao i domaćiOn je ekao i da se takođe razgovaralo i o povlačenju 120 milijardi dolara, za mesečnu kupovinu državnih obveznica.
Pandemija koja uslovljava monetarnu politiku SAD od marta 2020. godine, sada izaziva sve manje zabrinutosti.
Predstavnici FED-a saopštili su da će uticaj vakcinacije protiv Covida 19 „nastaviti da smanjuje efekte“ pandemije, nakon što su dve savezne države Njujork i Kalifornija ukinuli većinu ograničenja koja su uvedena zbog sprečavanja njenog širenja.
Umesto sumornog ishoda, Pauel je rekao da razgovore o sudbini programa kupovine imovine i povećanju kamatne stope, kad god se one dese, treba videti kao znak poverenja u ekonomski oporavak koji je tekao brže nego što se očekivalo.
FED su saopštile kako očekuju da će ekonomija SAD ove godine porasti za 7 odsto.