Vesti iz sveta

08.04.2022. 12:45

Nova ekonomija

Autor: Nova Ekonomija

Četiri najveće ruske banke na udaru sankcija EU

Foto: Pixabay

Peti paket sankcija protiv Rusije za koje su glasale članice Evropske unije trebalo bi da stupi na snagu danas. Ukupna vrednost trgovine koja će biti zabranjena tim peketom sankcija procenjena je na deset milijardi evra.

Jedna od važnih stvari u tom paketu je potpuna zabrana transakcija sa četiri ključne banke u Rusiji koje čine 23 odsto njenog bankarskog tržišta.

Kako piše u saopštenju Evropske komisije, među tim bankama je i druga banka sa najvećim tržišnim udelom u Risiji, VTB Bank, dok se ostale ne navode.

Jačinu te banke na ruskom tržištu potrvrđuje i portal Corporate Finance Institute, koji se bavi onlajn treninzima i obrazovanjem u oblasti finansija.

Kako se navodi na tom portalu, vodeća banka u Rusiji je Sberbank, koja se već povukla sa evropskih tržišta na kojima je bila prisutna.

Ona u Rusiji poseduje najveću bankarsku mrežu sa 14.200 ekspozitura, a njen osnivač je Ruska centralna banka.

Ruski vojni lanci snabdevanja „sledeća meta sankcija.

Treća banka po jačini u Rusiji je Gazprombank (GPB), a četvrta Alfa Bank.

Ruske banke u Srbiji sigurne i pod nadzorom, kaže NBS
Ruski vojni lanci snabdevanja „sledeća meta sankcija“

Predsednica Evropske komisije, Ursula fon der Lajen, ocenila je da će zabrana uvoza uglja iz Rusije u vrednosti od četirti milijare evra značajno samanjiti važan izvor prihoda za finansiranje riske „vojne mašinerije“.

Novi paket „teških sankcija“ po prvi put obuhvata zabranu uvoza uglja iz Rusije, kao i zabranu pristupa ruskim brodovima EU lukama.

Pored toga, tu su restrikcije za drumski terentni prevoz, potpuna zabranu transakcija sa četiri najveće ruske banke, zabranu uvoza drveta i cementa, kao i luksuzne robe kao što su votka i kavijar.

U Briselu su najavili da će se radi i na dodatnim sankcijama, uključujući i uvoz nafte i uvođenje specifičnih načina plaćanja poreza.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.