Čileanski čelnici optužili su Svetsku banku da je u svojim izveštajima o regulativi poslovanja „Doing Business“ više godina nepošteno tretirala tu državu.
Čileanski ministar spoljnih poslova Heraldo Munoz, reagujući na intervju glavnog ekonomista Svetske banke Paula Romera, poručio je na Twitteru da su ‘lažne vesti postale lažne statistike’.
Romer je rekao Wall Street Journalu da je Svetska banka menjala metodologiju pri izradi Doing Business izveštaja te najavio da će učiniti sve kako bi se ispravili i objavili tačni podaci za tu lestvicu unatrag najmanje četiri godine.
Naime, Romer je izjavio da je moguće da se iz političkih razloga manipulisalo pokazateljima za Čile, a prikazujući pad uslova za poslovanje. Svetska banka je, naime, pokrenula istragu.
U razgovoru za čilenski list El Mercurio, ekonomist Svetske banke zadužen za rejtinge Augusto Lopez-Claros kazao je da je promena metodologije ‘uvedena u transparentnom i otvorenom kontekstu’, odbacujući bilo kakvu političku pristranost.
Čile trenutno zauzima 55. mesto od 190 zemalja na godišnjoj lestvici ‘Doing Business’ o konkurentnosti, a kada je socijalistička predsednica Michele Bachelet 2014. godine preuzela dužnost, Čile se nalazio na 34. mestu.
„Vrlo je zabrinjavajuće ono što se dogodilo s istraživanjem Svetske banke o lakoći poslovanja“, rekla je Bachelet, čiji četverogodišnji mandat ističe u martu.
„Istraživanja rejtinga koja sprovode međunarodne organizacije moraju biti pouzdana, budući da utiču na ulaganja i razvoj zemlje“, naglasila je, zatraživši pokretanje istrage.
Munoz je pozvao Banku da „izračuna moguće gubitke u stranim ulaganjima zbog sumnji uzrokovanih slabijim mestom u izveštaju o konkurentnosti tokom mandata predsednice Bachelet“.
Na predsedničkim izborima u Čileu prošlog meseca pobedu je odneo konzervativni milijarder Sebastian Pinera, a glavni protivkandidat mu je bio Alejandro Guillier, kojeg je podržavala i Bachelet, koja nije mogla ponovo da se kandiduje zbog ograničenja broja mandata.
Pinera je podršku birača delom dobio upravo na obećanjima o rezanju birokratije i povećanju ulaganja.
Izveštaj Svetske banke „Doing Business“ o regulativi poslovanja razmatra faktore kao što su lakoća pokretanja poslovanja, dobijanje kredita, plaćanje poreza i dobijanje građevinskih dozvola.