Vesti iz sveta

05.06.2019. 12:55

Nova ekonomija

Autor: Ivan Stamenković i Nikola Vučković

Crna Gora 10 dana svu energiju dobijala iz obnovljivih izvora

Crna Gora je od 24. maja do 2. juna 2019. godine prvi put proizvela dovoljno energije iz obnovljivih izvora za zadovoljenje svih potreba, saopštila je Vlada Crne Gore.

Kako se navodi, u tom razdoblju Termoelektrana Pljevlja je bila van pogona, ali za njenim radom nije bilo potrebe jer je iz obnovljivih izvora proizvedeno oko 82 miliona kilovat-sati energije, a potrošeno oko 75 miliona.

„Za razliku od prethodnih godina, kada je u periodu zastoja proizvodnje energije iz lignita Crna Gora energiju uvozila, ove godine centralnu ulogu su preuzeli novi izvori: male hidroelektrane i vetroelektrane izgrađene u proteklih nekoliko godina“, navodi se u saopštenju.

Vetroelektrana Krnovo, park na najvećoj nadmorskoj visini u Evropi, i vetroelektrana Možura proizvele su 12 odsto energije potrošene u Cenoj Gori u periodu of 24. maja do 2. juna, saopštila je Vlada.

Glavni deo energije proizveden je u dve vodeće crnogorske hidroelektrane, Piva i Perućica, u vlasništvu državne elektroprivrede. 

PROČITAJTE JOŠ:

Srbija će do kraja 2020. godine imati novih 700 megavata struje iz obnovljivih izvora

Dekan Šumarskog fakulteta: U Evropi reke nisu gurnute u cevi

Vlada Crne Gore najavila je početak projekta izgradnje još dva vetroparka za ovu godinu, kao i skori početak gradnje jedne od najvećih solarnih elektrana u Evropi.

Sve navedene investicije u potpunosti su zasnovane ma tržišnoj ceni energije i ne podrazumevaju nikakve finansijske podsticaje investitorima, dodaje se u saopštenju.

Međutim, izgradnju malih hidroelektrana (MHE) u Crnoj Gori pratile su kontroverze, slično kao i u Srbiji.

Crnogorski mediji pisali su da se izgradnjom i proizvodnjom energije iz MHE bave sin i rođaci predsednika Mila Đukanovića, koji su od države dobijali status povlašćenog proizvođača energije, što znači da su imali pravo na podsticajnu cenu električne energije.

Poput susedne Srbije, meštani Crne Gore u više navrata su protestovali protiv izgradnje malih hidroelektrana zbog uticaja koje mogu imati na životnu sredinu.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.