Vesti iz sveta

26.10.2023. 09:15

Autor: Katarina Pantelić

Crna Gora: Prosečna četvoročlana porodica na meso izdvaja 80 evra mesečno

Nova ekonomija

Meso značajno poskupelo

Ukupna vrednost minimalne potrošačke korpe u Crnoj Gori za jul 2023. godine iznosila je 824,2 evro, za avgust 841,1 evro, a za septembar 847,4 evra.

Minimalna potrošačka korpa u septembru ove godine, u odnosu na septembar 2022. godine, zabežila je rast od 8,4 odsto, objavio je Zavod za statistiku Crne Gore.

Izdaci za hranu i bezalkoholna pića i izdaci za neprehrambene proizvode i usluge u septembru ove godine u odnosu na septembar prošle godine, zabežili su rast od 8,4 odsto.

Za četvoročlano domaćinstvo u Crnoj Gori u julu, avgustu i septembru bilo je potrebno 38,6 evra za hleb i žitarice.

Za meso bilo je potrebno izdvojiti od 80,1 do 81,4 evra, za ribu oko 5,2 evra, a za mleko, sir i jaja od 105,8 do 106,9 evra.

Takođe, jedna četvoročlana porodica je tokom tri meseca trebalo da izdvoji po devet evra za namirnice kao što su ulja i masti, za voće oko 41 evro, dok je cena povrća porasla sa 67,7 na 73,5 evra u julu.

Za neprehrambene proizvode i usluge bilo je potrebno izdvojiti u julu 434 evra, u avgustu 441,9 erva i u septembru 449,9 evra.

Elektroprivreda Crne Gore je objavila nedavno da je prosečan račun za struju u septembru za domaćinstva bio 27,68 evra.

U Crnoj Gori je od marta do juna ove godine trajala akcija „Stop inflaciji“, kada su prema podacima Vlade, cene proizvoda bile niže  u proseku za 20 odsto a neke i za više od 30 odsto.

Pre nekoliko nedelja, najavljen je drugi krug akcije „Stop inflaciji“ tokom koje će cene više od 150 proizvoda biti snižene.

Akcija se bazira na tome da se distributeri i trgovci odreknu marži i ima za cilj zaštitu životnog standarda građana i smanjenje inflacije,, a kako je najavljeno, trajaće do kraja godine

Drugi krug akcije „Stop inflaciji“ u Crnoj Gori od 2. oktobra do kraja godine

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.