Početak trgovine na Volstritu je jednako ružan koliko je tržište fjučersa (ugovori koji se realizuju u budućnosti na ugovoreni datum) sugerisalo da bi moglo biti, prenosi Rojters reakcije sa berzi.
S&P 500 je u padu za još skoro 4 odsto na otvaranju, što znači da je indeks sada u padu za više od 20 odsto u odnosu na februarski rekord i ubrzano je na putu da potvrdi da je u velikom sunovratu.
Još je rano tvrditi, ali do sada je indeks pao za skoro 14 odsto u poslednja dva trgovačka dana, uključujući i početak ponedeljka.
Ako izdrži ove gubitke do kraja, ovo bi bio najveći trodnevni pad od Crnog petka 1987. godine, kada je indeks izgubio oko 20 odsto u tom vremenskom okviru.
Američki predsednik Donald Tramp uveo je niz sveobuhvatnih carina zemljama širom sveta koje bi mogle drastično da izmene pejzaž globalne trgovine. Tramp je zauzet objavama na društvenoj mreži Truth Social, u kojima govori svojim sledbenicima da ne budu „slabi ili glupi“ i u odvojenoj poruci da „zemlje iz celog sveta razgovaraju sa nama“.
To nije bilo dovoljno da smiri živce među investitorima, od kojih mnogi vide da su Nvidia, Apple i Tesla izgubili vrednost za preko 6 odsto.
Šef JPMorgan-a Džejmi Dajmon rekao je u svom godišnjem pismu akcionarima da bi Trampove tarife mogle da imaju trajne negativne posledice, dok menadžer fonda Bil Ekman – vatreni Trampov pristalica – kaže da bi tarife mogle da dovedu do „ekonomske nuklearne zime“ i da poslovni lideri gube poverenje u predsednika.
Indeks S&P 500 dodatno je pao u ponedeljak, pa je sada u padu za više od 20 odsto u odnosu na svoje vrhunske vrednosti svih vremena.
Dow Jones Industrial Average je pao za više od 17 odsto ispod svog rekordnog maksimuma, dok je Nasdaq potvrdio da je prošle nedelje bio u padu od oko 20 odsto.
Indeks potvrđuje da je bio na tržištu „medveda“, što se dešava kada je na kraju trgovanja više od 20 odsto ispod svog rekordnog maksimuma na zatvaranju, prema široko korišćenoj definiciji.
Poslednji put kada je S&P 500 potvrdio da je na teritoriji tržišta medveda bio je u junu 2022. kada su investitori bili zabrinuti da li će Federalne rezerve moći da ukrote inflaciju nakon pandemije, a da ne izazovu ekonomski pad.
Tržišta medveda često vode u recesiju i traju sve dok investitori ne pomisle da je najgore od ekonomske krize iza njih.
Devet od 12 medveđih tržišta od 1948. godine pratile su recesije, prema investicionoj istraživačkoj firmi CFRA.
Tarifni haos je naveo brokerske kuće na Volstritu da povećaju svoje šanse za recesiju u SAD, dok su trgovci pojačali opklade na smanjenje kamatnih stopa jer Tramp ne pokazuje znake povlačenja nakon uvođenja visokih carina na uvoz iz SAD.
„Izgleda da (Tramp) želi da rekonstruiše ceo način na koji su SAD delovale kao vodeća svetska ekonomija“, rekao je Džajls Coghlan, direktor trgovačke platforme GCFX.
S&P 500 je skliznuo ispod granice od 5.000 poena po prvi put u godini, i trenutno je u padu za više od 20 odsto u odnosu na rekordni maksimum od 6.144,15 poena postignut 19. februara.
Teške tehnološke firme, koje su dovele glavne indekse Volstrita do rekorda poslednjih godina, do sada su najteže pogođene. Apple je izgubio blizu 30 odsto, dok je Nvidia ove godine pala za 34 odsto. Microsoft je izgubio 19 odsto.
Dok berze padaju, Tramp proglašava “ekonomsku revoluciju” i najavljuje pobedu