Svet

06.03.2025. 13:27

Autor: Nova Ekonomija

Da li će NIS imati sreće: Bela kuća traži plan za moguće ublažavanje sankcija Rusiji

Svet

06.03.2025. 13:27

Sjedinjene Države sastavljaju plan za potencijalno ublažavanje sankcija Rusiji dok predsednik Donald Tramp nastoji da obnovi veze sa Moskvom i zaustavi rat u Ukrajini, rekao je Rojtersu jedan američki zvaničnik i još jedna osoba.

Bela kuća je zatražila od ministarstava za državu i trezor da sastave nacrt liste sankcija koje bi američki zvaničnici mogli da ublaže kako bi razgovarali sa ruskim predstavnicima u narednim danima u okviru širokih razgovora administracije sa Moskvom o poboljšanju diplomatskih i ekonomskih odnosa, rekli su izvori.

Kancelarije za sankcije sada sastavljaju predlog za ukidanje sankcija odabranim subjektima i pojedincima, uključujući i neke ruske oligarhe, prema izvorima.

Takozvane opcione dokumente često sastavljaju zvaničnici koji rade na sankcijama, ali konkretan zahtev Bele kuće za jedan ovakav dokument u poslednjih nekoliko dana naglašava spremnost Trampa i njegovih savetnika da ublaže sankcije Rusiji kao deo potencijalnog sporazuma sa Moskvom.

Nije jasno šta bi Vašington konkretno mogao da traži u zamenu za bilo kakvo ublažavanje sankcija.

Rusija je jedan od najvećih svetskih proizvođača nafte i ako bi se ublažile američke sankcije njenom energetskom sistemu, to bi moglo pomoći da se spreči rast cena goriva ako Tramp obuzda izvoz nafte iz Irana, člana OPEC-a.

Bela kuća, Stejt department, Ministarstvo finansija i ruska ambasada u Vašingtonu nisu odmah odgovorili na zahtev za komentar.

Kremlj je prošle godine opisao odnose sa SAD „ispod nule“ pod administracijom Džoa Bajdena, demokrate koji je podržao Ukrajinu kroz pomoć i oružje i uveo oštre sankcije Rusiji da bi je kaznio za njenu invaziju 2022. godine.

Ali Tramp, koji je obećao brzi završetak rata, brzo je promenio politiku SAD i otvorio pregovore sa Moskvom, počevši od telefonskog poziva ruskom predsedniku Vladimiru Putinu 12. februara, nakon čega su usledili sastanci između američkih i ruskih zvaničnika u Saudijskoj Arabiji i Turskoj.

Sankcije SAD Rusiji od invazije na Ukrajinu 2022. uključivale su mere koje imaju za cilj ograničavanje prihoda od ogromne naftne i gasne industrije u zemlji i slabljenje njene sposobnosti da finansira rat.

Zapadne vlade predvođene Vašingtonom nametnule su ograničenje cene ruskog izvoza nafte od 60 dolara po barelu. Bajden je takođe udario Moskvu sa oznakama o ruskim energetskim kompanijama i brodovima koji su isporučivali njenu naftu, uključujući do sada najoštrije mere Vašingtona 10. januara neposredno pre nego što je napustio funkciju.

Tramp je u januaru zapretio da će pojačati sankcije Rusiji ako Putin ne bude voljan da pregovara o prekidu rata u Ukrajini. Ali nedavno su zvaničnici Trampove administracije otvoreno priznali mogućnost ublažavanja sankcija Moskvi.

Sekretar finansija Skot Besent rekao je tokom intervjua 20. februara televiziji Blumberg da bi Rusija mogla da dobije ekonomsko olakšanje, u zavisnosti od toga kako će pristupiti pregovorima u narednim nedeljama. Tramp je novinarima 26. februara rekao da bi ruske sankcije mogle biti ublažene „u nekom trenutku“.

Ekonomska saradnja

Bela kuća je zatražila od zvaničnika države i Ministarstva finansija da osmisle mogući plan za ublažavanje sankcija i to pre nego što je Tramp prošle nedelje produžio vanredno stanje zbog situacije u Ukrajini, rekli su američki izvori.

Vanredno stanje sankcioniše određena sredstva i ljude umešane u ruski rat. Te mere, koje je uvela administracija tadašnjeg predsednika Baraka Obame, na snazi su od marta 2014, kada je Rusija anektirala ukrajinski Krim.

Nejasno je koje bi ruske sankcije Trampova administracija prvo razmotrila da ukine.

Tramp bi mogao da izda izvršnu naredbu koja bi dozvolila administraciji da započne proces ublažavanja nekih ruskih sankcija, ali bi takođe morao da traži odobrenje Kongresa da ukine mere za određene entitete, rekao je Džon Smit, partner advokatske firme Morison Foerster i bivši šef Kancelarije za kontrolu strane imovine Ministarstva finansija.

Od 2022. Rusija je bila u stanju da izgradi ratnu ekonomiju sa povećanom vojnom potrošnjom i industrijskom proizvodnjom. Ali stručnjaci kažu da je ekonomija zemlje ranjiva i da joj je očajnički potrebno ublažavanje sankcija Zapada.

Rusija kaže da je otvorena za ekonomsku saradnju. Kremlj je prošle nedelje saopštio da Rusija ima mnogo nalazišta retkih zemnih metala i da je otvorena za sklapanje ugovora o njihovom razvoju nakon što je Putin izneo mogućnost takve saradnje sa SAD.

Svaki formalni ekonomski sporazum sa Moskvom verovatno bi zahtevao od SAD da ublaže sankcije.

Tramp je tražio dogovor o mineralima sa Ukrajinom – domom gomila nalazišta litijuma i retkih minerala – kao vraćanje milijarde dolara pomoći SAD. Međutim, nijedan dogovor nije potpisan nakon eksplozivnog sastanka u Ovalnoj kancelariji između Trampa i ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog prošle nedelje.

Tramp je pauzirao svu američku vojnu pomoć Ukrajini nakon ljutitog sukoba sa Zelenskim

Predsednik SAD je promenio američku politiku prema Ukrajini i Rusiji po preuzimanju dužnosti u januaru, otvarajući pregovore sa Moskvom. Preokret je kulminirao eksplozivnom konfrontacijom sa Zelenskim u Beloj kući u petak, kada mu je Tramp zamerio da nije dovoljno zahvalan na podršci Vašingtona.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.