Svet

16.09.2021. 16:48

Financial times

Autor: Nova Ekonomija

Da li će Severni tok 2 oboriti cenu gasa u Evropi?

Zvanični Kremlj saopštio je da bi brzo puštanje u rad gasovoda Severni tok 2 ublažilo strah od nestašice prirodnog gasa u Evropi naredne zime, preneo je Fajnenšl tajms. Očekuje se i da se njegovim pušta...

Foto: Pixabay

Svet

16.09.2021. 16:48

Zvanični Kremlj saopštio je da bi brzo puštanje u rad gasovoda Severni tok 2 ublažilo strahove od nestašica prirodnog gasa u Evropi naredne zime, preneo je Fajnenšl tajms. Moskva tvrdi da bi se njegovim puštanjem u rad izbalansirale cene gasa koje su od početka godine uvećane četiri puta.

Ruski zvaničnici naglašavaju da je uslov da Nemačka brzo odobri rad gasovoda. Ipak, to bi moglo da potraje nekoliko meseci.

Severni tok 2 ide preko Baltičkog mora do Nemačke i predstavljao bi alternativa gasovodu koji je ruski gas u Evropu dovodio preko Ukrajine.

Rusija je prošle nedelje saopštila da je gasovod dugačak 1.230 kilometara završen, uprkos višegodišnjem protivljenju Sjedinjenih Američkih Država i većine istočnoevropskih zemalja.

Ukrajina je optužila Rusiju da pokušava da uceni Evropu odobravanjem Severnog toka 2, pogotovu imajući u vidu male zalihe gasa u skladištima.

Nemačka i SAD postigle dogovor o Severnom toku 2
Nemačka u izgradnji Severnog toka 2 ne mari za američku politiku
Završen Severni tok 2

Ruska državna kompanija Gazprom je naveo da je prema svojim kupcima u Evropi do sada ispunio sve dugoročne obaveze, ali da nije isporučivala dodatne količine preko Ukrajine, koja je u više navrata odbila je da proda dodatne količine na aukcijama.

Na cene prirodnog gasa uticala je i tražnja u Aziji i Latinskoj Americi, dok je evropska proizvodnja opala usled pandemije koronavirusa.

Ako počne da radi, Severni tok 2 moći će da šalje 55 milijardi kubika gasa u Evropu svake godine i udvostručiće izvozne kapacitete Rusije.

Gasprom je nagovestio da će količine koje će ići u Evropu ostati na približno istom nivou, kao i da je snabdevanje gasom na ruskom tržištu povećano za 14,8 odsto.

Zemlje u jugoistočnoj Evropi, uključujući Tursku, Rumuniju, Srbiju i Bugarsku, poslednjih godina su zabeležile porast u potrošnji nakon puštanja u rad gasovoda Turski tok.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.