Cena sirove nafte mogla bi da padne na 65 dolara po barelu do kraja godine, saopštila je američka miltinacionalna investiciona banka Citygroup. Kako prenosi Bloomberg, razlog je recesija, odnosno potencijalni globalni pad ekonomkske aktivnosti.
„Istorijski dokazi sugerišu da tražnja za naftom postaje negativna samo u najgorim globalnim recesijama. Cene nafte u svim recesijama pradaju približno do marginalnih troškova“, kažu analitičari banke Citygroup.
Marginalni, odnosno granični troškovi predstavljaju promenu ukupnog troška do koje se dolazi proizvodnjom nove jedinice nekog proizvoda, odnosno čine varijabilne, promenljive troškove proizvodnje.
Ako marginalni trošak prevazilazi cenu nekog proizvoda, onda se njegova dalja proizvodnja ne isplati.
Pad cene nafte, kako se objašnjava ne bi se zaustavio, pa bi do kraja 2023. godine cena tog energenta pala na 45 dolara za barel.
Svoju procenu, analitičari banke Citygroup kako se navodi, zasnivaju na činjenici da zemlje članice grupe OPEK+ smanjuju ulaganja u proizvodnju nafte.
Najnovija cena barela brent nafte, kako se podseća bila je oko 113 dolara.
NIS ostaje bez ruske nafte, eksperti tvrde da neće biti nestašica
Cena nafte oborila desetogodišnji rekordCena nafte ove godine je skočila zbog ruske invazije na Ukrajinu, a banke kako se dodaje, pokušavaju da zacrtaju svoj kurs do 2023. godine, dok centralne, državne banke, podižu kamatne stope. Samim tim rastu rizici od recesije, odnosno pada ekonomskih aktivnosti.
Analiza banke Citygroup, kako se objašnjava, uključuje i poređenje sa energetskom krizom iz sedmadesetih godina prošlog veka.
Njeni ekonomisti, kako se dodaje, trenutno očekuju da će Sjedinjene Države potonuti u recesiju.
Cene naftnih derivata u Srbiji rastu svakih sedam dana i pored odluke države da ih ograniči. Cena jednog litra benzina prestigla je rekordnih dvesta dinara pretprošle nedelje, a poskupela je i prošlog petka, kao i cena evrodizela.
Cena benzina 95 u Srbiji trenutno je 205, a evrodizela 218 dinara za litar.Kako je prelela Hrvatska radio televizija (HRT), u susednoj Hrvatskoj mali prodavci naftnih derivata već su počeli da zatvaraju benzinske pumpe, jer im se ne isplati da posluju pod trenutnim uslovima.
Armando Miljavac iz Udruge malih trgovaca naftnim derivatima objasnio je da to urađeno zbog nedostupnosti i nedostatka goriva na tamođnjem tržištu:
„Na tržišta nema dovoljnih količina, nismo ih ni dosad imali. Mi smo kao tvrtka dobivali 50 posto potrebnih količina. Bojimo se da sve ovo neće dobro završiti i da će biti poremećaja na tržištu“.