Studija priključenja nuklearne elektrane „Krško 2“ (JEK2) na elektroenergetski sistem Slovenije pokazala je da je za mrežu optimalni kapacitet do 1.300 megavata (MW), a ekonomska analiza sugeriše da bi investicija za dodatnih 1.000 MW koštala investicije od najmanje 9,3 milijarde evra, saopštila je kompanija GEN energija.
Aleksandar Momirovski sa Elektroinstituta „Milan Vidmar“, predstavio je rezultate studije priključenja elektrana snage od 1.000 MW do 2.400 MW, prema kojima, sa stanovišta bezbednosti i stabilnosti sistema optimalna veličina JEK2 do 1.300 MW, kao i da su potrebni novi izvori za pružanje balansnih usluga.
Sa druge strane, proračunati su i investicioni troškovi poslovanja, prema kojima bi elektrana od 1.000 MW koštala bi 9,3 milijarde evra, a 15,4 milijarde evra od 1.650 MW.
Cena električne energije iz nuklearke, u zavisnosti od troškova finansiranja projekta, trebalo bi da se kreće od 66 do 144 evra po megavat-času (MWh).
Nuklearka „Krško 2“ trebalo bi da obezbedi stabilno snabdevanje električnom energijom najmanje 60 godina, a u slučaju produženja radnog veka 80 i više godina.
Investicija bi, kako je saopšteno, trebalo da otvori 5.640 novih radnih mesta za deset godina, prenosi Balkan Green Energy.
Sa ciljem informisanja zainteresovane javnosti o projektu, GEN energija će u junu otvoriti informativnu kancelariju u prostorijama Opštine Krško, a održaće i prezentacije u više slovenačkih gradova.
Intenzivne pripreme za gradnju nove nuklearke u Krškom u Sloveniji