Vesti iz sveta

20.01.2020. 18:03

Eurostat

Autor: Nova Ekonomija

Domaćinstva u Srbiji po riziku od siromaštva u evropskom vrhu

Domaćinstva bez dece u Srbiji u proseku imaju najveći rizik od siromaštva u Evropi, a 37,1% njih ima primanja ispod 60% medijalnog prihoda nakon namirenih računa, saopštio je Eurostat.
EU računa da su materijalno ugrožene osobe one koje su lišene četiri od devet kategorija: redovnog plaćanja zakupnine ili komunalija, dovoljnog ogreva, obroka sa mesom ili ribom svakog drugog dana, jednonedeljnog odmora van kuće, automobila, veš mašine, televizor u boji ili telefona.
Slično stanje u domaćinstvima beleži se i u Severnoj Makedoniji (36,2%), Letoniji (35,5%) i Bugarskoj (35,2%). Najugroženija kategorija stanovništva obuhvaćenog istraživanjem živi samo, odnosno u domaćinstvima sa po jednim članom.
Kada se analiziraju domaćinstva koja žive sa decom, od Srbije su po riziku od siromaštva lošije rangirane samo Turska i Severna Makeodnija, gde je nešto više od 44,5% celokupne populacije u opasnosti da sklizne u siromaštvo.
Države sa najmanjim rizikom u obe posmatrane kategorije su Češka, Island, Slovačka, gde stopa rizik od siromaštva ne prelazi 14%.
Eurostat je povodom Međunarodnog dana borbe protiv siromaštva takođe saopštio i da oko 7% domaćinstava u EU tokom 2018. godine nije uspelo da u proteklih 12 meseci namiri stanarinu ili komunalne račune na vreme.
Najgora situacija bila je u Grčkoj i Bugarskoj, gde oko trećine svih domaćinstava kasilo sa plaćanjima, a najbolja situacija je u Holandiji, gde su samo 1,5% stanovnika neredovne platiše.
PROČITAJTE JOŠ:
 
 

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.