U trećem kvartalu prošle godine u Evropskoj uniji je bilo više žena nego muškaraca među zaposlenima u sledećim delatnostima: sobarice, negovateljice, nastavnice, medicinske sestre i babice – čak 88 odsto od ukupnog broja zaposlenih.
Većina zaposlenih starosti od 15 do 64 godine bili su muškarci, 53,5 odsto muškaraca u poređenju sa 46,5 odsto žena, objavio je Eurostat.
Ipak, u nekim velikim grupama zanimanja prema Međunarodnoj standardnoj klasifikaciji zanimanja (ISCO), žene su predstavljale veći udeo: 65,8 odsto službenika bile su žene, 63,5 odsto uslužnih i prodajnih radnika, 54,3 odsto profesionalaca, npr. naučnici, nastavnici, a 53 odsto onih u osnovnim zanimanjima bile su žene.
Žene su bile podjednako zastupljene kao i muškarci među tehničarima i stručnim saradnicima (50 odsto).
Nasuprot tome, žene su retko bile zaposlene u zanatstvu i srodnim poslovima (11,1 procenata) i na poslovima montažera i rukovanja postrojenjima i mašinama (17,9 odsto).
Među menadžerima samo trećina žena
Kada se pogleda detaljnija ISCO klasifikacija, žene u EU čine ogromnu većinu ljudi zaposlenih u određenim zanimanjima, uključujući radnike za brigu o deci i pomoćnike nastavnika (92,6% od ukupno zaposlenih u ovom zanimanju u trećem kvartalu 2023), sekretarice (89,3%), nastavnici u osnovnim školama i ranom detinjstvu (88,2%), medicinske sestre i babice (87,5%) i čistačice i pomoćnice u domaćinstvu, hotelima i kancelarijama (86,5%).
Žene su činile samo malu manjinu radnika u: građevinarstvu (1,4% od ukupnog broja zaposlenih u ovom zanimanju u trećem kvartalu 2023.), na poslovima mehaničara i servisera mašina (2,9%), instalatera i servisera elektro opreme (3,1%), među limarima, kaluparima, zavarivačima i srodnim poslovima (3,7%) i vozačima teških kamiona i autobusa (3,8%).