Vesti iz sveta

08.10.2020. 10:35

Forbes

Autor: Nova Ekonomija

ECDC: Evropske zemlje na pragu novog talasa korone

Zemlje širom Evrope nameću nova ograničenja jer se drugi talas infekcija korona virusom koji je zahvatio Evropu pogoršao, prodirući u starije, ranjivije populacije i podstičući nagli porast hospitalizacija, piše Forbes. ...

Foto: Pixabay

Zemlje širom Evrope nameću nova ograničenja zbog drugog talasa infekcija koronavirusom koji je zahvatio kontinent, naročito među starijom i ranjivijom populacijom, što podstiče nagli porast hospitalizacija, piše Forbes.

Sve osim tri evropske zemlje, Kipra, Finske i Norveške, dostigle su alarmantni prag novih infekcija, prema Evropskom centru za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC), koji označava zemlje koje prijavljuju više od 20 slučajeva na 100.000 stanovnika u sedmodnevnom proseku kao rizične.

U najnovijem izveštaju ECDC-a, objavljenom prošlog četvrtka, takođe je zabeležen porast stope smrtnosti u Evropi i utvrđeno je kontinuirano povećanje broja slučajeva u 27 zemalja, od kojih mnoge prijavljuju više novih infekcija nego tokom proleća.

Među zemljama koje su prošle najgore, Češka je sa 22.179 zaražavanja i 158 smrtnih slučajeva u protekloj sedmici, uvela drugo vanredno stanje u ponedeljak.

Madrid je uveo delimični karantin, zabranjujući bespotrebna putovanja u i iz grada, jer Španija beleži skoro 10.000 novih slučajeva kovid-pozitivnih dnevno.

Glavni grad Francuske, koji je u ponedeljak prešao u stanje „maksimalne pripravnosti“, jer je 30 odsto kreveta u hitnim službama popunjeno, što je dovelo do zatvaranja pariskih barova i kafića.

Pariz zatvara lokale i uvodi strože mere protiv virusa

Pariz je možda na ivici strožih ograničenja, jer je stopa zaraze skočila dodatno početkom ove nedelje.

Brisel, koji je pretekao Pariz i zaostaje samo za Madridom po broju novih kovid-infekcija, takođe je najavio da u sredu na mesec dana zatvara barove i kafiće u gradu.

U međuvremenu, mnoštvo drugih zemalja, uključujući Irsku i Škotsku, razmišlja o novim ograničenjima okupljanja.

Dok Francuska, Španija, Češka i Ujedinjeno Kraljevstvo u proseku prijavljuju veći broj novih slučajeva nego što je bilo tokom vrhunca prolećnih izbijanja, kriza nije tako ozbiljna kao tokom marta i aprila. 

Međutim, evropske vlasti su zabrinute da bi rastući broj infekcije, koje su počele da se šire među starijom populacijom, uskoro mogle ponovo dovesti bolnice u kritičnu situaciju.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.