Svet

22.09.2021. 12:30

BiF, ZeroHedge

Autor: Nova Ekonomija

Energetska kriza u Evropi najviše ugrožava najsiromašnije

Zabrinutost Evrope je sve veća, zbog sve manjih količina i sve više cena gasa i koja će znatno uticati porast inflacije. Veleprodajne cene gasa i električne energije rastu širom Evrope, s mogućnošću da dalje poveć...

pixabay

Svet

22.09.2021. 12:30

Zabrinutost evropskih država zbog sve manjih zaliha i rastućih cena prirodnog gasa je sve veća. Veće cene mogu dodatno da utiče na porast inflacije, a efekti će se uglavnom preliti na domaćinstva, prenose Biznis i finansije

Veleprodajne cene gasa i struje rastu širom Evrope, što bi ugrozilo plaćanje komunalinih računa, zbog čega su pojedine države počele da subvencionišu najsiromašnije građane, koji su već finansijski pogođeni pandemijom koronavirusa, ukazuje Asošiejted pres.

Još jedan od uzroka povećanja cena gasa, navodi ZeroHedge, jeste i smanjenje proizvodnje električne energije iz vetroparkova, jer ovo leto u Evropi nije bilo dovoljno vetrovito.

S obzirom da je snabdevanje gasom iz Rusije i drugih regiona ograničeno, Evropa nije bila u stanju da napravi zalihe prirodnog gasa kako to inače radi tokom leta. Evropske zalihe gasa su neobično niske za ovo doba godine, iako smo na pragu zime. 

Kontinent koji pokušava da predvodi „Zelenu revoluciju“, koja je indirektno uticala na smanjenje korišćenja infrastrukture za fosilna goriva, već je uputila proteste Rusiji, najvećem izvozniku prirodnog gasa ka Evropi.

U izveštaju Fajnenšel Tajmsa se navodi da je Međunarodna agencija za energetiku (IEA) zatražila da Rusija pošalje više gasa u Evropu kako bi pomogla u ublažavanju energetske krize.

Predstavnici država i međunarodnih institucija optužili su Gasprom, najvećeg proizvođača gasa na svetu, u većinskom vlasništvu Rusije, da ograničava prodaju energenata u Evropi, oslanjajući se na svoj monopol. 

Aleksej Miler, izvršni direktor Gasproma, rekao je da kompanija ispunjava preuzete obaveze i da je spremna da poveća proizvodnju ako to bude potrebno, ali da bi cene ove zime mogle dodatno da porastu zbog pozemnih objekata.

IEA je u dopisu ukazala da Rusija ipak ispunjava svoje dugoročne ugovorene obaveze sa evropskim kupcima, odnosno da ne krši postojeće ugovore.

Poziv IEA-a za dodatnim ruskim gasom usledio je kada je ruski predsednik Vladimir Putin rekao da se razmatra da Rosnjeftu, ruskoj naftnoj kompaniji, da takođe počne da gasom snabdeva Evropu.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.