Svet

20.08.2024. 17:06

Nova ekonomija

Autor: Aleksandra Nenadović

EU odredila tarife na uvoz EV iz Kine, na udaru i Tesla

Za Teslu su predviđene tarife od devet odsto, ali samo za električna vozila koje kompanija proizvodi u Kini.

Foto: Pixabay

Svet

20.08.2024. 17:06

Evropska komisija objavila je danas nalaze svoje istrage o kineskim subvencijama za električna vozila (EV), u kojima se predlaže uvođenje carina na njihov uvoz, ali i korigovala raniju najavu da će mere primenjivati retroaktivno.

„Nalazi istrage, kako je navedeno u nacrtu konačnih mera koji je danas objavljen, ukazuju na to da zakonski uslovi za retroaktivnu naplatu dažbina nisu ispunjeni. Shodno tome, neće biti retroaktivne naplate privremenih kompenzacionih carina ili retroaktivne naplate dažbina za registrovani uvoz, za period od tri meseca pre uvođenja privremenih dažbina. Konačna odluka o ovom pitanju biće doneta tek nakon objavljivanja konačne uredbe, najkasnije do 30. oktobra 2024. godine“, stoji u dokumentu Evropske komisije.

Prema ranijim najavama iz jula, Komisija je proizvođače podelila na tri grupe, prema stepenu saradnje koju su ostvarili u istrazi.

U prvoj su tri kineske kompanije koje su u potpunosti sarađivale u istrazi, pa će tako tarifa za BYD biti 17 odsto, za Geely 19,3 odsto, a za SAIC 36,3 odsto.

Drugu grupu čine ostale kompanije koje su do određene mere sarađivale sa EU i kojima je određena carina od 21,3 odsto. Treća grupa su kompanije koje nisu sarađivale sa istražiteljima EU i kojima je određena tarifa od 36,3 odsto.

Kompanija Tesla je izdvojena u posebnu kategoriju, kako kaže EK, jer je podnela poseban zahtev za individualnu istragu, te im je odobrena stopa carine od devet odsto.

Ovo je nacrt odluke na koju će zainteresovane strane imati prilike da daju svoje komentare u narednih deset dana, do 30. avgusta. Dokument je poslat i vlastima u Pekingu.

Nakon što se analiziraju komentari, predlog finalne odluke koji će uputiti državama članicama na glasanje.

Tek nakon što one odobre takav predlog, odluka će biti objavljena u Službenom glasniku EU i stupiti na snagu.

Konačne mere moraju biti uvedene najkasnije 13 meseci od pokretanja inicijative i četiri meseca nakon uvođenja privremenih dažbina, odnosno najkasnije do 30. oktobra 2024. godine.

Sve potencijalne mere biće na snazi narednih pet godina, a mogu biti produžene na osnovu obrazloženog zahteva i naknadnog pregleda, stoji u dokumentu EK.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.