Zemlje EU dogovorile su nove propise za spas posrnulih banaka, prema kojima poreski obveznici neće biti dužni da pomažu oslabljenim finansijskim institucijama.
„Napravili smo veliki korak. Poreski obveznici više nisu na prvoj liniji za plaćanje grešaka banaka“, napisao je evropski komesar za tržišnu politiku i usluge, Mišel Barnije sinoć na svom nalogu na Tviteru.
„Banke će morati da ostave novac po strani za teške dane. Izvlačimo lekcije iz krize. Cilj je da evropske banke učinimo snažnijima kako bi bile u stanju da pozajmljuju realnoj ekonomiji. Ovo je ključni korak ka osnivanju bankarske unije“, naveo je Barnije posle dogovora sa predstavnicima Evropskog parlamenta, Saveta EU i 28 zemalja članica.
Novi sistem će stupiti na snagu od 2016. godine, a prema usvojenoj proceduri spasavanja banaka akcionari i vlasnici obveznica će prvi pretrepeti gubitke posrnule banke, prenosi agencija Frans pres.
Male štediše biće potpuno izuzete od preuzimanja bilo kakvih troškova, dok će štediše sa računima većim od 100.000 evra učestvovati u spasavanju banke.
„U svakoj zemlji članici biće osnovan fond koji će pomagati bankama u njihovom oporavku ili učestvovati u njihovom gašenju, a ti fondovi će biti oformljeni pomoću doprinosa banaka, s tim što će doprinosi banaka koje nose veći imaju rizik morati da budu veći“, rekao je Barnije.
Ovaj dogovor, međutim, kako je saopštio Evropski parlament, ne isključuje mogućnost korišćenja novca poreskih obveznika „u vanrednim okolnostima“.
„Sada imamo snažan sistem spasavanja banaka, koji šalje jasnu poruku da će akcionari i kreditori biti oni koji će snositi troškove spasavanja problematičnih banaka, a ne akcionari“, saopšteno je iz Evropskog parlamenta.
Ovaj sporazum i dalje mora biti dovršen na tehničkom nivou, a zatim ide na zvanično odobrenje zemalja članica.