Svet

30.08.2022. 11:03

Euractiv, Nova ekonomija

Autor: Nova Ekonomija

EU sprema reformu tržišta struje, Italija i Belgija traže ograničenje cene gasa

Pixabay

Svet

30.08.2022. 11:03

Evropska unija se sprema da preduzme hitne mere kako bi reformisala tržište struje i uspostavila kontrolu nad cenama energije koje su skočile nakon što je Rusija napala Ukrajinu, kažu visoki zvaničnici Unije, prenosi Euractiv. Pojedine države članice EU, poput Italije i Belgije zalažu se za privremeno ograničenje veleprodajnih cena gasa.

Evropska komisija tek treba da objavi detaljan plan za reformu tržišta, a ministri energetike zemalja članica održaće hitan sastanak 9. septembra u Briselu. 

Visoke cene gasa praćene su prekidima u nuklearnom i i sektoru hidroenergije usled toplotnog talasa izazvanog klimatskim promenama. 

„Vrtoglavi rast cena električne energije ogolio je ograničenja našeg trenutnog dizajna tržišta električne energije“, rekla je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen na forumu u Bledu dodajući da je trenutno tržište električne energije razvijano za drugačije okolnosti. 

EU planira da smanji potrošnju gasa tokom zime za 15 odsto
EU čekaju strašne zime ako ne ograniči cenu gasa, upozorava belgijska ministarka

Zvaničnici EU takođe razmatraju mere da odvoje određivanje cene električne energije od cene gasa i uzmu u obzir druge izvore energije.

Predsednca EK je juče u toku dana navela i da se potpuna reforma evropskog tržišta električne energije mora obaviti kako treba i tehnički početkom sledeće godine.

„Cene gasa i struje moraju biti odvojene jedna od druge“, dodala je ona u panel diskusiji sa nemačkim ministrom ekonomije Robertom Habakom u Berlinu.

Nemačka i Francuska u petak su zabeležile rekordne cene struje. U Nemačkoj je ugovor za godinu unapred dostigao 995 evra po megavat-satu, dok je ekvivalent u Francuskoj porastao na 1.100 evra, dok je, poređenja radi, cena električne energije prošle godine u obe zemlje bila 85 evra po megavat-satu. 

Evropski parlament: Gas i nuklearna enegija mogu biti „zeleni“ i održvi

Evropska komisija je krajem jula pozvala zemlje članice da smanje potrošnju gasa za 15 odsto do aprila, kao deo novog plana u borbi protiv energetske krize.

Jedna od mera je i mogućnost da Evropska komisija proglasi „uzbunu“ kojom će od država članica zahtevati hitno i obavezno smanjenje isporuke gasa.

EU radi na tome da što pre okonča zavisnost od svih ruskih fosilnih goriva, uključujući i gas, a 18. maja je predstavila i svoj REPoverEU plan.

Rusija je godinama bila najveći dobavljač prirodnog gasa za Evropu, ali je tokom juna ruska državna firma Gazprom krenula da smanjuje isporuke za više zemalja članica pravdajući to tehničkim problemima koji su nastali kao posledica ekonomskih sankcija uvedenih Rusiji. 

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.