Vesti iz sveta

27.12.2023. 13:54

Financial times

Autor: Nevena Petaković

EU traži alternativne načine za pomoć Ukrajini, koji bi zaobišli Mađarski veto

Izvor: Pixabay

Nakon što lideri Evropske unije nisu uspeli da se dogovore o predloženom četvorogodišnjem paketu od 50 milijardi evra za Ukrajinu, zvaničnici su tražili alternative da spasu zvanični Kijev od nadolazeće budžetske krize. Kako piše Fajnenšel tajms, EU priprema rezervni plan za finansiranja ratom razorene zemlje vredan do 20 milijardi evra, koji bi trebao da zaobiđe prigovore mađarskog premijera Viktora Orbana.

Portparol Evropske komisije odbio je da da komentar, navodi FT.

Nova šema bi podrazumevala da države članice daju garancije budžetu Evropske unije, što bi omogućilo Evropskoj komisiji da pozajmi do 20 milijardi evra na tržištima kapitala za Kijev sledeće godine, rekli su ljudi upućeni u razgovore.

Precizni uslovi se još uvek pregovaraju, a konačan iznos će biti određen u skladu sa potrebama Ukrajine, dodaju oni.

Ono što je najvažnije, ta opcija ne bi zahtevala da svih 27 država članica EU da garanicije, sve dok su uključene zemlje sa najvišim kreditnim rejtingom. To bi omogućilo EU da zaobiđe veto Mađarske jer ne bi bila potrebna jednoglasna podrška.

Evropska komisija je u junu 2023. predložila da se uspostavi namenska struktura za Ukrajinu od 50 milijardi evra za period od 2024. do 2027. godine u obliku grantova i zajmova, ali je Mađarska nedavno blokirala, odnosno stavila veto na ovaj predlog.

Paket od 50 milijardi evra je trebalo da zameni pomoć koju EU trenutno daje kroz Instrument za susedstvo, razvoj i međunarodnu saradnju i 18 milijardi evra vredan program MFA+ (Macro-Financial Assistance), koji će isteći krajem 2023. godine.

Zvaničnici koji su učestvovali u razgovorima rekli su da je model pomoći Ukrajini koji se finansira iz zaduživanja ocenjen kao najpraktičniji, u slučaju da Orban odbije da odustane od veta na planiranom samitu 1. februara.

Aranžman o kome se pregovara sličan je strukturi koja je korišćena 2020. godine kada je Komisija obezbedila do 100 milijardi evra zemljama EU za kratkoročne šeme podrške poslovanju tokom pandemije koronavirusa.

Nekim zemljama, uključujući Nemačku i Holandiju, za davanje garancije će trebati odobrenje od parlamenta, što je proces za koji se zvaničnici nadaju da bi mogao biti završen na vreme kako bi se pružila pomoć Ukrajini do marta.

Jedina loša strana ove šeme, u poređenju sa prvobitnim predlogom, jeste da bi ona bila ograničena na zajmove i ne bi uključivala grantove. Države članice i dalje mogu odlučiti da daju grantove bilateralno.

Još jedna rezervna opcija koja se razmatra je struktura finansiranja koja je korišćena ove godine, prema kojoj je EU obezbedila 18 milijardi evra jeftinih zajmova Ukrajini, na nekoliko meseci do godinu dana.

Ipak, zvaničnici EU ističu da i dalje daju prednost opciji iz juna, odnosno paketu od 50 milijardi evra koji je blokirala Mađarska, jer pokriva četvorogodišnji vremenski okvir.

Bez obzira na izabrani model, EU je obećala Ukrajini da će obezbediti sredstva najkasnije do marta, prema zvaničnicima upoznatim sa razgovorima.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.