Evropa je u drugom kvartalu 2024. uvezla više gasa iz Rusije nego iz SAD, čime je skoro pa obnovila „status kvo“ koji je prethodio invaziji na Ukrajinu, piše Euractiv.
Rusija je nekada bila najveći evropski snabdevač gasom. Kada je Moskva prestala da isporučuje gas zbog rata u Ukrajini i sabotaža gasovoda „Severni tok“, Norveška je zauzela prvo mesto na lestvici dobavljača.
Na drugom mestu su bile Sjedinjene Američke Države, koje su drastično povećale isporuke prirodnog tečnog gasa (LNG), u trenutku kada su cene energenata u Evropi takođe eksplodirale.
Ipak, u drugom tromesečju tekuće godine, EU je uvezla 12,8 milijardi kubnih metara prirodnog gasa iz Rusije, što je ponovo više od ukupnog uvoza iz Amerike (od 12,2 milijarde kubnih metara), objasnio je Ben Mekvilijams, iz analitičkog centra Bruegel u Briselu.
„Ovo je bio prvi put za skoro dve godine da je uvoz iz Rusije veći od uvoza iz Amerike“, dodao je on.
Isti kspert navodi da je „promena u velikoj meri vođena smanjenjem američkog uvoza LNG-a u poslednjih nekoliko meseci“.
Kombinacija punih skladišta gasa (u EU su u proseku popunjeni 92,4 odsto) i niska letnja potražnja dovela je do niže kupovine američkog gasa.
Zemlje poput Austrije, Mađarske i Slovačke vezane su za isporuke ruskog gasa dugoročnim nefleksibilnim ugovorima. Situacija nije slična kada su u pitanju ugovori sa američkim dobavljačima LNG, što znači da potražnja igra veću ulogu u krajnjem trgovinskom bilansu.
Dve trećine uvoza ruskog gasa protiče kroz ukrajinski tranzitni gasovod i Turski tok. Preostala trećina od 12,8 milijardi kubnih metara isporučuje se kao super ohlađen tečni gas, uglavnom u španske, belgijske i francuske luke.
Zabrana ruskog gasa širom EU pokazala se politički neodrživom od 2022. godine, a nekoliko zemalja preti da će staviti veto na takav potez. Međutim, zemlje EU sada mogu zabraniti ruski gas na individualnoj osnovi, zahvaljujući izmenama propisa na ggasnom tržištu unutar same Unije, uvedenih 2023. godine.
Na primer, Austrija, koja se i dalje u velikoj meri oslanja na isporuke ruskog gasa, preuzela je neobavezujuću odluku da će „postupno ukinuti snabdevanje ruskog prirodnog gasa do 2027. godine“ u ažuriranju svoje strategije nacionalne bezbednosti krajem avgusta.