Plastična ambalaža za jednokratnu upotrebu za sveže voće i povrće, toaletne potrepštine za mini hotele i brzu hranu u restoranima uskoro će biti zabranjena u EU, nakon što je postignut dogovor o tome da ambalaža za pakovanje svakodnevnih stvari bude održivija.
Novi zakon ima za cilj da se pozabavi nagomilanim ambalažnim otpadom u EU. Godine 2021. godine proizvedeno je 188,7 kilograma ambalažnog otpada po stanovniku EU, odnosno 10,8 kilograma više po osobi nego 2020, što je najveći porast u poslednjih deset godina, piše Politico.
„Ovo je očigledno istorijski sporazum. Tražimo od svih industrijskih sektora, kao i od država članica, da se potrude, ali smo takođe želeli da potrošač ima ulogu u ovoj borbi protiv prekomernog pakovanja“, rekao je poslanik koji vodi rad na dosijeu za Evropski parlament Frederik Ris.
Kao deo napora, sva ambalaža na tržištu EU moraće da se reciklira do 2030. godine, a od 1. januara 2035. reciklažna ambalaža moraće da se reciklira „u velikim razmerama“.
Kompanije koje imaju proizvode „za poneti“ će takođe morati da dozvole kupcima da donesu sopstvene posude, koje mogu da napune pićem ili gotovom hranom.
EU će takođe zabraniti upotrebu „veoma laganih“ plastičnih vrećica za nošenje.
EU zabranjuje proizvode koji su nastali prinudnim radom