Vesti iz sveta

29.01.2024. 15:14

Financial Times

Autor: Čedomir Savković

EU zbog mađarskog veta razmatra sankcije za Budimeštu

Foto: Pixabay

Zvanični Brisel bi mogao da uvede neki oblik ekonomskih sankcija Mađarskoj, ukoliko premijer te zemlje Viktor Orban nastavi da stavlja veto na novu planiranu pomoć Ukrajini, prenose Fajnenšl Tajms.

U dokumentu u koji je Fajnenšel Tajms imao uvid, Brisel je izneo strategiju za „iskorišćavanje ekonomskih slabosti Mađarske“, ugrožavanje njene valute i ​ poverenje investitora, kako bi naškodila radna mesta i ekonomski rast mađarske, u slučaju da Budimpešta odbije da ukine svoj veto protiv pomoći zvaničnom Kijevu.

Ipak, kako se dodaje, strategija eksplicitnog „potkopavanja“ ekonomije jedne članice EU označila bi veliki novi korak za Uniju, pošto postoje mišljenja da je takvo ponašanje ucena.

Kako se dodaje, u ekonomske slabosti Mađarske ubrajaju se veoma visok javni deficit (bilans prihoda i rashoda vlade, uključujući kapitalne prihode i kapitalne rashode) i veoma visoka inflacija.

Viktor Orban, mađarski premijer, obećao je da će na vanrednom samitu lidera država članica u četvrtak, 1. februara blokirati korišćenje oko 50 milijardi evra iz budžeta EU.

Bez finansiranja od strane EU, finansijska tržišta i evropske i međunarodne kompanije mogle bi da budu manje zainteresovane za ulaganja u Mađarsku, navodi se u dokumentu.

Janoš Boka, mađarski ministar za EU, izjavio je da Budimpešta jeste svesna finansijske pretnje, ali da njegova zemlja „ne podleže pritiscima“.

„Mađarska ne uspostavlja vezu između podrške Ukrajini i pristupa fondovima EU i (…) nastaviće da konstruktivno učestvuje u pregovorima, rekao je Boka.

On je rekao i da je Budimpešta u subotu poslala novi predlog Briselu, navodeći da je sada otvorena za korišćenje budžeta EU za paket pomoći namenjen Ukrajini, pa čak i za izdavanje zajedničkog duga za njegovo finansiranje, ukoliko bi se Mađarskoj dala mogućnost da se kasnije predomisli.

Kako se napominje, ekonomski rast Mađarske u velikoj meri zavisi od inostranih finansija, koje u dobrom delu dolaze iz EU.

Brisel je i ranije koristio svoje finansije protiv svojih članica, poput Poljske i Mađarske zbog „zabrinutosti za vladavinu prava“ u tim zemljama, ali i protiv Grčke tokom krize u evrozoni.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.