Svet

30.11.2023. 16:14

Financial Times

Autor: Čedomir Savković

EU zbog novih propisa uništava ogromne zaliha kafe?

Pixabay

Svet

30.11.2023. 16:14

Stotine hiljada tona kafe i kakaa uskladištenih širom Evropske unije moglo bi da bude uništeno, što je nepredviđena posledica novih propisa protiv krčenja šuma, koji su stupili na snagu u junu ove godine.

Panevropska Uredba o proizvodima koji nastaju bez krčenja šuma (Regulation on deforestation-free products) ima za cilj da zabrani prodaju svih dobara, – uključujući kafu, kakao, palmino ulje i kaučuk – koji su uzgajani na površinama bivših prašuma, preneo je Fajnenšl tajms.

Američka kompanija Interkontinental Exchange (ICE), jedno od centralnih berzi za trgovinu fjučersima (berzanskim ugovorima) za kafu i kakao, ali i Međunarodni trgovinski centar (kao zajedničko telo UN-a i Svetske trgovinske organizacije) upozorili su da bi kafa i kakao proizvedeni i uskladišteni tokom prelaznog perioda (do decembra 2024. godine) mogli da se smatraju nepodobnim po novoj regulaciji.

Prema podacima koje iznosi ICE, skoro 200.000 tona kakaoa i 150.000 tona kafe u zrnu bilo je u njihovim skladištima, u lukama širom Evrope, samo tokom leta.

PRAVILA EU SU DEO „ZELENOG DOGOVORA“

Pravila EU se smatraju ključnim delom njenog vodećeg zakona o zaštiti životne sredine o Zelenom dogovoru i imaju za cilj da spreče potrošnju u EU koja bi mkgla da nanese veću štetu zemljama van njenih granica.

Sve to je naširoko osporavano od strane zemalja u razvoju koje tvrde da to doprinosi skupljoj trgovini sa EU članicama, kao i da to doživljavaju kao kažnjavanje.

Kafa i kakao su posebno pogođeni jer se ne carine odmah po dolasku u EU i mogu da provedu više od 18 meseci, što je i dužina takozvanog prelaznog perioda utvrđenog zakonom o krčenju šuma, u carinskim skladištima.

Međunarodna indijska kompanija ITC Limited je upozorio da bi zbog toga tone robe morale da budu ili prodate van EU ili uništene.

Oko 70 odsto kakaa koji se proizvede u svetu, dolazi iz Obale Slonovače i Gane, gde su krčenje šuma i dečiji rad veoma rasprostranjeni.

Najveći svetski proizvođači kafe su Brazil, Vijetnam, Kolumbija i Indonezija.

Kako je rekla Pamela Kouk-Hamilton, izvršna direktorka Međunarodnog trgovinskog centra, ako sporna roba dođe na tržište za vreme prelaznog perioda, onda nema nikakvih problema, ali ako bude skladištena ili puštena u promet nakon prelazne godine – propisi bi bili prekršeni.

„To znači da bi je proizvođači verovatno poslali negde drugde ili bacili,“ rekla je Kouk-Hamilton.

Kompanija ICE takođe upozorava kako konfuzija u vezi sa novim propisima može da utiče na stabilno poslovanje kompanija, ali i da poremeti globalnu trgovinu, odnosno ceo lanac snebdevanja – od farmera, do potrošača.

Zbog toga je, kako se dodaje, neophodna jasn(ij)e smernice Brisela, odnosno razjašnjenje situacije.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.