Svet

22.01.2021. 14:44

The Guardian

Autor: Nova Ekonomija

Farmaceutske kompanije ne žele da dele informacije o COVID-19

Program Svetske zdravstvene organizacije za farmaceutske kompanije koje dobrovoljno dele znanje i tehnologiju povezanu sa Covid-19 do sada nije video primenu u osam meseci od svog osnivanja, saznaje britanski Gardijan. „Bazen“ za...

Foto: Pixabay

Svet

22.01.2021. 14:44

Program Svetske zdravstvene organizacije za farmaceutske kompanije, namenjen dobrovoljnom deljenju znanja i tehnologija za borbu protiv COVID-19 do sada nije nijednom primenjen u osam meseci od svog osnivanja, saznaje britanski Gardijan.

Zajednička baza podataka pod nazivom „C-Tap“ pokrenuta je u maju prošle godine, kako bi se olakšala razmena informacija zaštićenih patentom za borbu protiv virusa, uključujući dijagnostiku, terapije i podatke iz ispitivanja.

Deljenje informacija omogućilo bi kvalifikovanim proizvođačima iz celog sveta da kreiraju kritičnu opremu, lekove ili vakcine bez straha od krivičnog gonjenja zbog kršenja patenata.

Cilj je bio smanjiti proizvodne troškove, ublažiti globalnu nestašicu ključnih lekova i tehnologije i, kažu zagovornici sistema, na okončavanje pandemije u što kraćem roku.

Poslednjih meseci održane su razne konsultacije kako bi se nagovorile farmaceutske kompanije da svoje znanje podele, međutim od januara nisu razmenjene nikakve tehnologije ili tretmani protiv virusa, potvrdio je portparol Svetske zdravstvene organizacije za Gardijan.

„C-Tap je inovativna inicijativa i ima srednjoročni i dugoročni potencijal, ali od samog početka smo bili svesni da će biti potrebni veći napori i duži vremenski okvir kako bi se okupile različite interesne grupe“, rekao je portparol SZO-a.

Čarls Gor, izvršni direktor Fonda za patente lekova (MPP), rekao je da je nedostatak angažmana simbol široko rasprostranjenog neuspeha u rešavanju pandemije na globalni način.

„Ne postoji ‘uradimo ovo zajedno’ način razmišljanja, već pobeđuje ‘ja ću prvi’ mentalitet“, rekao je Gor.

On je kazao i da je farmaceutska industrija sledila primer država, koje su nastojale da sklope sopstvene ugovore o vakcinama, tehnologiji i tretmanima, umesto da daju prioritet globalnoj distribuciji.

Generalni direktor SZO-a, Tedros Gebrejsus, upozorio je da je svet na ivici „katastrofalnog moralnog neuspeha“ u distribuciji vakcina, jer uglavnom bogate zemlje gomilaju veliki deo zaliha koje će biti proizvedene 2021. godine. 

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.