Svet

17.09.2024. 14:18

Financial Times

Autor: Nova Ekonomija

Fon der Lajen podelila glavne ekonomske resore najvećim zemljama EU

Francuska, Italija i Španija će podeliti uticajne portfelje u sledećoj Evropskoj komisiji.

Foto: FoNet/Evropski savet

Svet

17.09.2024. 14:18

Najveće države članice EU vodiće industrijske i ekonomske poslove u Briselu, pošto Evropska komisija (EK) nastoji da preokrene zaostalu konkurentnost kontinenta, navodi se u analizi Fajnenšl tajmsa.

Predsednica EK Ursula fon der Lajen u utorak je predložila svoj novi tim komesara, rekavši da će on biti „posvećen (…) konkurentnosti, digitalizaciji i dekarbonizaciji i (…) ali prihvatanju inovacija”.

Francuski kandidat Stefan Sežurne nadgledao bi industrijsku strategiju sa „inovacijama i investicijama u srcu“, dok bi Italijan Rafael Fito upravljao kohezionim fondom, rekla je ona.

Prema objašnjenju na internet stranici EK, kohezioni fond ima za cilj smanjenje ekonomskih i socijalnih razlika i promovisanje održivog razvoja, odnosno raspoređivanjanju viškova prikupljenih sredstava među članicama.

Tereza ​​Ribera iz Španije biće jedna od šest izvršnih potpredsednica komisije, koja će nadgledati „čistu, pravednu i konkurentnu tranziciju“, uključujući izradu izveštaja o politici konkurencije, kao glavni evropski antimonopolski regulator.

Poljak Pjotr Serafin će preuzeti odgovornost za upravljanje budžetom bloka, uključujući i izradu sledećeg za period od 2028. do 2034. godine.

Trgovinsku politiku bi nadgledao Slovak Maroš Šefčovič, u svom četvrtom petogodišnjem mandatu, rekla je fon der Lajen, a klimatsku politiku i „zeleni rast“ vodio bi Vopke Hoekstra iz Holandije.

Strategiju proširenja EU, koja je dobila na važnosti nakon ruske invazije na Ukrajinu u punom obimu, predvodiće Marta Kos, kandidatkinja iz Slovenije.

EU je započela pregovore sa Ukrajinom i Moldavijom, a nekoliko balkanskih zemalja takođe pregovara o pridruživanju. Slovenija je snažan zagovornik njihovog prijema.

Valdis Dombrovskis iz Letonije nadgledaće fiskalnu politiku EU i nastojati da smanji birokratiju.

Portugalka Marija Luis Albukerki predvodiće napore za integraciju evropskih tržišta kapitala, što je postalo glavni prioritet za zaustavljanje njegovog odliva u SAD.

Napor ka dekarbonizaciji tokom proteklih pet godina, koji je stvorio ogromnu količinu novih pravila za kompanije, biće zamenjen usmeravanjem ka ekonomskom rastu i većim izdacima za odbranu kako bi se zaštitili od Rusije i drugih geopolitičkih rivala.

Ali, fon der Lajen je rekla da je opasnost od klimatskih promena ostala na listi prioriteta i da je „glavna pozadina onoga što (EU) radi“.

Komesar za odbranu, novo mesto dodeljeno Andrijusu Kubilijusu iz Litvanije, imaće zadatak da pokuša da ubedi nacionalne vlade da udruže troškove na programe naoružanja.

Evropski parlament će se sastati sa kandidatima za komesare, kojima je za posao potrebna podrška dve trećine relevantnih članova odbora. Potom će ceo parlament glasati o odobravanju kolegijuma komesara, koje se očekuje do novembra.

Prvobitni plan Von der Lajen bio je da nova komisija bude osnovana 1. novembra, uoči američkih izbora koji će se održati četiri dana kasnije. Ali Slovenija je odložila imenovanja za nedelju dana, uz moguća dodatna odlaganja ako parlament odbije jednog ili više kandidata.

„Nemoguće mi je da predvidim dužinu ovog procesa“, rekla je fon der Lajen. „Svi radimo veoma naporno da nova komisija bude uspostavljena što je pre moguće“.

Potencijalni spor sa zakonodavnim telom EU je predlog da se Fitu, sadašnjem italijanskom ministru za Evropu lojalnom desničarskoj premijerki Đorđi Meloni, dodeli potpredsednička uloga koja nadgleda milijarde godišnje potrošnje na siromašnije regione EU, uključujući jug Italije.

Očekuje se da će se kandidat Mađarske, Oliver Varhelji, koji je već obavljao funkciju komesara za proširenje, takođe suočiti sa teškim pitanjima poslanika zbog njegove bliskosti sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom.

Ostala tri potpredsednika su glavni diplomata Kaja Kalas iz Estonije, Finska Hena Virkunen, zadužena za tehnološki suverenitet i demokratiju, i Roksana Minzatu iz Rumunije, koja će voditi politiku veština.

Osetljivi poljoprivredni portfelj ide u ruke Kristofa Hansena iz Luksemburga, koji će morati da izda plan za smanjenje emisija na farmama i poboljšanje prihoda u roku od 100 dana.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.