Svet

01.11.2021. 14:43

CNBC

Autor: Nova Ekonomija

GlobalFoundries izašao na berzu, prodao sve čipove do 2023. godine

Proizvođač poluprovodnika GlobalFoundries debitovao je na Nasdaq-u ove nedelje, u vrednosti od preko 25 milijardi dolara, pošto je postajalo sve očiglednije da bi globalna nestašica čipova mogla da potraje do 2023. godine ili kasnij...

mikrocipovi Foto: Pixabay

Svet

01.11.2021. 14:43

Proizvođač poluprovodnika GlobalFoundries debitovao je na američkoj berzi Nasdaq ove nedelje, sa inicijalnom javnom ponudom vrednosti od preko 25 milijardi dolara. Kompanija je imala uspešan start, zato što postaje sve očiglednije da bi globalna nestašica čipova mogla da potraje barem do 2023. godine.

GlobalFoundries treba da ubedi investitore na tržištu da je potražnja za svim vrstama mikročipova povećana, i da „glad“ za lektronskim komponentama neće nestati nakon što problemi snabdevanja izazvani pandemijom nestanu.

„Mislim da ćemo veći deo narednih pet do deset godina juriti za ponudom, a ne za potražnjom… Od avgusta 2020. ne možemo da napravimo dovoljno (čipova)„, rekao je izvršni direktor GlobalFoundries Tom Kolfild u intervjuu za CNBCdodajući da su proizvodni kapaciteti kompanije rasprodati do kraja 2023. 

Automobilske kompanije i proizvođači kućnih aparata mesecima se bore da nabave dovoljno čipova za svoje proizvode, a posledice sve više osećaju i proizvođači elektronike i njihovi dobavljači.

Tehnološki gigant Apple je, na primer, naveo da će izgubiti više od šest milijardi dolara u prodaji nadolazeće sezone zbog nedostatka elektronskih komponenti.

Kompanija Intel je takođe okrivila nedostatak napajanja i mrežnih čipova za svoje smanjenje u prodaji procesora. 

Nestašica se ne tiče najnaprednije generacije čipova, koji se koriste u najnovijim proizvodima. Umesto toga, nedostaje često naziva „legacy nodes“, odsnosno poluprovodnika koji koriste stariju tehnologiju za upravljanje napajanjem, povezivanje sa ekranima ili uspostavljanje bežičnih veza. 

GlobalFoundries doneo stratešku odluku 2018. godine da prestane sa razvojem najsavremenijih tehnologija za proizvodnju čipova u koje ulažu livnice poput TSMC-a i Samsunga, i da se umesto toga fokusira na manje napredne, ali još uvek neophodne poluprovodnike za svoje klijente. 

Kofild je naglasio da se nestašica više oseća u tom sektoru, jer u njega nije doviljno ulagano i da su u GlobalFoundries-u srećni da naprednije proizvode prepuste većim kompanijama.

GlobalFoundries akcije su se u četvrtak zatvorile 1,3 odsto ispod svoje prve cene od 47 dolara, pre nego što su u petak porasle za preko oko pet odsto i zatvorile se na 48,74 dolara. 

Kompanija je i dalje preko 85 odsto u vlasništvu Mubadala, državnog investicionog fonda Ujedinjenih Arapskih Emirata. Mubadala je preuzeo kontrolu nad kompanijom kada je AMD odvojio svoju proizvodnu granu, koja je postala GlobalFoundries, i fokusirala se na dizajn čipova 2008. godine.

Kolfild je rekao da će Mubadala smanjiti svoj vlasnički udeo u GlobalFoundries u narednim godinama, ali će i dalje nastaviti da podržava proizvođača. 

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.