Međunarodna agencija za energiju (IEA) saopštila je da će globalna potražnja za ugljem u 2023. godini porasti na rekordnih 8,39 miliona. Tražnja za tim energentom će zbog toga ove godine će biti na istorijskom maksimumu, a njegovi najveći kupci su zemlje Azije.
Kina, Indija i jugoistočna Azija imaju udeo od 75 odsto u globalnoj tražnji za ugljem, a samo Kina udeo od 56 odsto, preneo je portal Oilprices.com.
Kako se navodi, ovi podaci su u suprotnosti sa popularnim narativom na Zapadu o rastu globalne tražnje za čistom, ekološkom energijom iz obnovljivih izvora, i posledičnim padom tražnje za ugljem koji najviše zagađuje životnu sredinu.
Ovaj trend je prisutan na Zapadu, ali ne utiče previše na rast tržišta u azijskim zemljama.
„Evropa smanjuje proizvodnju električne energije iz uglja kako bi se uskladila sa ciljevima zelene tranzicije, ali Kina i Indija i dalje otvaraju dodatne kapacitete“, saopštila je brokerska kompanija Simpson Spens Jang (SSY).
Kako navode stručnjaci ove firme, 86 odsto kineskih elektrana nije starije od 20 godina, a 52 odsto elektrana je staro između 10 i 20 godina.
„Ako uzmemo u obzir da je prosečan životni vek elektrane na ugalj 40 godina, malo je verovatno da će Kina postepeno zatvarati ova postrojenja kao što se to dešava u Evropi“, zaključuje SSY.
„Potražnja za isporukom uglja bila je dobra podrška tržištu takozvanih ‘rasutih’ tereta tokom prve polovine godine“, saopštila je u četvrtak brokerska kompanija BRS.
Predviđa se da će količine uglja u moru dostići 1,335 miliona metričkih tona ove godine, što je iznad rekorda iz 2019. od 1,335 miliona tona, saopštila je IEA u nedavno objavljenoj srednjogodišnjoj prognozi.
U Evropskoj uniji skočila i proizvodnja i potrošnja uglja