Vesti iz sveta

01.11.2023. 10:59

Nova ekonomija

Autor: Olivera Bojić

Globalni porez od dva odsto na ultra-bogate – 250 milijardi dolara dodatnog prihoda

Foto: Nova ekonomija

Globalni porez od dva odsto usmeren na ultra-bogate pojedince povećao bi prihode država za 250 milijardi dolara godišnje, procenjuje se u Izveštaju nevladine organizacije EU Tax Observatory.

Ovakav porez bi „gađao“ lično bogatstvo milijardera, kojih ima manje od 3.000 na celom svetu, navodi se u Izveštaju Global Tax Evasion.

Milijarderi u svetu trenutno plaćaju daleko manji lični porez od drugih poreskih obveznika sa skromnijim prihodima, jer mogu da upravljaju svojim bogatstvom kroz kompanije u „poreskim rajevima“, a koje ih štite od poreza na dohodak, navodi se u Izveštaju za 2024. godinu.

Procenjuje se da je efektivna stopa poreza na dohodak milijarderaima u Sjedinjenim Američkim Državama oko 0,5 odsto, a da u Francuskoj ravna nuli.

Dakle, ključni predlog u ovom Izveštaju je da se uvede globalni minimalni porez na milijardere, od dva odsto od vrednosti njihovog bogatstva.

Osnovni problem je u tome što je tokove prihoda milijardera koji su vlasnici kompanija teško izmeriti i oporezovati, pošto lako mogu (re)strukturirati svoje bogatstvo tako da ne stvaraju mnogo oporezivog prihoda.

U Izveštaju se navodi da najbotaiji na svetu, kao što su: Voren Bafet, i vlasnici najvećih kompanija na svetu, Amazon, Facebook, i Alphabet (Džef Bezos, Mark Zakerberg, Sergej Brin i Lari Pejdž) imaju koristi od relativno niskih efektivnih stopa poreza na dohodak.

Pristup koji je doveo do globalnog minimalnog korporativnog poreza na multinacionalne kompanije mogao bi se primeniti na globalni minimalni porez na veoma bogate. „Osnovna logika je slična“, tvrdi se u izveštaju.

Kao i multinacionalne kompanije, bogati pojedinci su bili dobitnici globalizacije. Poput multinacionalnih kompanija, oni često ostvaruju niske efektivne poreske stope.

Pošto su zemlje postigle sporazum za multinacionalne kompanije, koji je dugo smatran utopijskim, sporazum o minimalnom porezu za bogate nije nemoguće postići, ocenjuje se u tom Izveštaju.

Ovo je postalo veoma važno pitanje povodom rastuće nejednakosti u bogatstvu u postojećim poreskim sistemima. Ekstremno bogatstvo se posebno brzo povećalo. Dok je prosečno bogatstvo raslo za tri odsto godišnje na globalnom nivou od 1995. godine, bogatstvo najbogatijih pojedinaca raslo je između šest i devet odsto godišnje.

Ilon Mask prvi na Blumbergovoj listi najbogatijih na svetu

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.